Čtvrtek

28. září 2023

Nyní

14°

Zítra

12°

Svátek má

ODS chce do března vyjednat novou koalici, Piráti tvrdí, že dohoda je stížená

24. 2. 2021

page.Name
Na hradecké politické scéně panuje napětí. Tamní ODS chce do konce března vyjednat novou městskou koalici, která zajistí v zastupitelstvu většinu. Jinak zvažuje, že odstoupí z výkonných funkcí. Oznámil to primátor města Alexandr Hrabálek (ODS). Ve vedení je teď menšinová koalice ODS a hnutí ANO.

„Chceme aktivně přistoupit k vyjednávání a vytvořit novou koalici, která by mohla fungovat. Je to politické vyjednávání. Varianty jsou jasné, mohla by vzniknout koalice s Hradeckým demokratickým klubem (HDK) a Piráty,“ řekl primátor. O další koalici s hnutím ANO občanští demokraté neuvažují.

„S ANO se dohodneme, jak to uděláme. Bude to po dohodě, nebude to divoký rozstřel,“ sdělil Hrabálek. Městská rada má devět členů. Hnutí ANO má dva náměstky primátora a dva radní. ODS má kromě funkce primátora, jednoho náměstka a dva radní. Piráti jsou ochotní o nové koalici s ODS jednat.

Podle předsedy zastupitelského klubu Aleše Dohnala nechtějí spolupracovat s hnutím ANO a komunisty. „Původně jsme chtěli jednat, aby ve své funkci zůstal pan primátor, ale po posledním zastupitelstvu, kde byl vulgární, si myslím, že to není člověk, který by měl zůstat primátorem,“ nechal se slyšet Dohnal.

Ten prozradil, že Piráti po pondělním jednání zastupitelů města Hradce Králové cítí ze strany ODS nedodržení dohody. „Nepsaná dohoda zněla, že se v době probíhajícího vyjednávání o podobě nové koalice se nebudeme nepříjemně překvapovat a nedojde k odvolávání náměstků a radních. Bohužel se tak nestalo a hlasy ODS, ANO a KSČM byl z funkce sesazen náměstek primátora Martin Hanousek,“ sdělil Dohnal ve svém dnešním prohlášení.

Piráti vnímají, že dohoda o nové koalici je nyní podstatně ztížená. „I tak je naším cílem vytvořit funkční a stabilní koalici demokratických stran s dostatečnou většinou v zastupitelstvu. Pevně věříme, že dohodu přijatelnou pro všechny strany je možné uzavřít velmi brzy. Jsme realisté a občas věříme v zázraky,“ dodal.

Jednání by měla pokračovat dnes, tedy ve středu večer, kdy se sejdeme u jednoho stolu se zástupci HDK, ODS, KPH a ZPH.
Loni v listopadu Zelení a Změna pro Hradec vypověděli kvůli neshodám koaliční smlouvu. Po pondělním odvolání Martina Hanouska z pozice náměstka, zůstal v radě za volební uskupení Adam Záruba. Koalice po rozkolu přišla o tři hlasy, má teď 17 zastupitelů. Celkem má zastupitelstvo 37 členů.

 

Hnutí ANO v Hradci Králové komunální volby vyhrálo, má v zastupitelstvu 11 mandátů, ODS má pět zastupitelů a Změna pro Hradec a Zelení tři křesla. Hradecký demokratický klub (HDK) má sedm mandátů, Piráti pět svých zástupců, lidovecká Koalice pro Hradec má tři zastupitele a KSČM také tři.

(hyš -ČTK)
Ilustrační foto