Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Piráti vyzvali čtyři zastupitelské kluby k vytvoření nové koalice, žádají restart

17. 2. 2021

page.Name
Česká pirátská strana v Hradci Králové dnes adresovala zastupitelským klubům Hradeckého demokratického klubu, Občanské demokratické strany, Koalice pro Hradec a Změny pro Hradec a Zelených otevřenou výzvu, kde požaduje tak zvaný restart, tedy vytvoření nové koalice složené z demokratických stran, která úspěšně dovede město k volbám.

Podle této strany se prý město dlouhodobě zmítá v neřešené krizi. „Vztahy ve vedení města jsou často na bodu mrazu, jednání zastupitelstva připomínají spíše zákopovou válku a problémy Hradce jen a jen narůstají. Je potřeba restart,“ tvrdí Aleš Dohnal, předseda zastupitelského klubu Pirátů.

Piráti si představují, že ve složité koronavirové době by to měla být koalice co nejširší shody s výraznou většinou v zastupitelstvu. „Jednoznačně ovšem odmítáme účast nedemokratické a extremistické KSČM a už z principu nesourodého hnutí ANO, které i na lokální úrovni řeší řadu střetu zájmů,“ uvádějí ve svém otevřeném prohlášení.

Zároveň vyzývají zastupitele za Občanskou demokratickou stranu, aby jasně deklarovali, že „nehodlají dále pokračovat v nefunkčním modelu vládnutí s hnutím ANO, který nedisponuje potřebnou většinou v zastupitelstvu města. Jedině tak se otevře cesta k ukončení pro občany nepochopitelné krize.“

V této souvislosti Piráti nabídli diskusi zástupců demokratických klubů ještě před blížícím se zasedáním zastupitelstva. „Piráti do jednání půjdou s vyváženými návrhy, které umožní vznik většinové koalice založené na vzájemném partnerství a respektu. Pevně věříme, že dohodu přijatelnou pro všechny strany je možné uzavřít velmi brzy,“ domnívá se Dohnal.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto