Středa

30. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Pod člověkem se probořil led! Vytáhli ho záchranáři s vrtulníkem, šlo o cvičení

19. 2. 2021

Pod člověkem se probořil led! Vytáhli ho záchranáři s vrtulníkem, šlo o cvičení 20 snímků
Letošní zima byla jako stvořená nejen pro lyžaře, ale protože byla velmi mrazivá, i pro příznivce bruslení. Ti houfně vyráželi na zamrzlé vodní plochy i s tím rizikem, že se pod nimi led prolomí. Jak probíhá záchrana takového člověka, nacvičovaly během společného výcviku Letecká záchranná služba a skupina hasičských leteckých záchranářů z královéhradecké centrální stanice.

Do ledové vody se cvičně propadli figuranti na slepém rameni řeky Labe v Hradci Králové. Hasiči spolu se záchranáři při tom využívali postupy záchrany pomocí lanových technik s využitím vrtulníku, zároveň si vyzkoušeli společnou komunikaci mezi posádkou vrtulníku a leteckým záchranářem,“ uvedla mluvčí hasičů Martina Götzová. Záchranná akce musí být rychlá a dobře načasovaná, v ledové vodě totiž dochází k rychlému podchlazení a vyčerpání organismu.

„V praxi to znamená rychlý přílet vrtulníku s jeho zastavením v bezpečné výšce nad postiženým, aby nebyl ve vodě ohrožován rotorovým vírem stroje. Už v průběhu tohoto manévru slaňuje k člověku ve vodě z paluby hasič, který jej okamžitě zajišťuje speciálním postrojem. Po připevnění postroje zachraňovaného k lanu následuje rychlé vyproštění z vody na břeh,“ popsala postup zásahu mluvčí.

Úspěšnost a rychlost zásahu závisí na sehranosti celého záchranného týmu složeného z pilota, vysazovače a leteckého záchranáře Mrazy posledních dnů střídá obleva, hasiči i záchranáři proto zásadně nedoporučují vstup na odtávající ledové plochy. Bezpečná tloušťka pro pohyb osob na zamrzlé vodní hladině se udává kolem 12 centimetrů v případě stojatých vod.

U zamrzlé hladiny pohybující se vody v řekách, musí být led vždy ještě silnější. „Když začne led křupat nebo praskat, ihned si lehneme na břicho a vracíme se zpět tou samou cestou, kterou jsme po ledě šli. V případě proboření ledu, je nezbytné dbát na vlastní bezpečnost a zvážit riziko vyplývající z případné amatérské záchranné akce. Vždy je nezbytné ihned aktivovat Integrovaný záchranný systém prostřednictvím tísňových linek,“ dodala Götzová.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: HZS Královéhradeckého kraje