Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Radnice nemusela v covidové pandemii zpomalit investice ani snížit výdaje

17. 2. 2021

page.Name
Městská pokladna stotisícového Hradce Králové neměla loni navzdory pandemii koronaviru zásadní problémy. Radnice se musela vypořádat nejen s výpadkem daňových příjmů, ale i s významnými výdaji. Město nemuselo zpomalit zahájené investice ani snížit stamilionové výdaje, které na ně mělo rezervované.

V červnu město upravilo rozpočet snížením daňových příjmů o zhruba 190 milionů korun. „Daňové příjmy na konci loňského roku jsou nakonec nižší o zhruba 50 milionů korun oproti předpokladům ve schválenému rozpočtu na rok 2020,“ řekla náměstkyně primátora pro ekonomiku Monika Štayrová. Výkyvy na příjmové i výdajové části městského rozpočtu se podařilo ustát díky zapojení 150 milionů korun z výsledku hospodaření z roku 2019 a příspěvku 116 milionů ze státního rozpočtu.

„Už loni v březnu jsme připravili první změny v rozpočtu pro pomoc lidem i pro zajištění bezproblémového chodu města, zastupitelstvo uvolnilo první várku peněz a další akce rychle následovaly. Město se loni na jaře rozhodlo rezervovat 150 milionů korun z výsledku hospodaření roku 2019 na sanaci propadu daňových příjmů města, další miliony vyčlenilo na pomoc drobným živnostníkům či firmám,“ potvrdil primátor Alexandr Hrabálek.

Podpora místním podnikatelům pokračuje i letos. Město v souvislosti s epidemií rozdalo či odpustilo na nájemném a poplatcích přes 43 milionů korun. Rozdělilo 7,3 milionu korun mezi drobné podnikatele, téměř 30 milionů mezi své organizace, za dalších více než šest milionů odpustilo nájemné či poplatky za předzahrádky, a kromě toho nakoupilo ochranné pomůcky za šest milionů korun.

Klicperovo divadlo získalo mimořádnou dotaci 3,4 milionu korun, Filharmonie Hradec Králové 2,8 milionu a Divadlo Drak ve výši 700 tisíc korun od ministerstva kultury. Kulturní a vzdělávací společnost i městská knihovna krizi v roce 2020 zvládly z vlastních rezerv, aniž by byly nuceny žádat o mimořádné dotace či kompenzace.

ČTK
Ilustrační foto