Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Začal druhý měsíc letošního roku a magazín Salonky u toho nemůže chybět!

2. 2. 2021

Začal druhý měsíc letošního roku a magazín Salonky u toho nemůže chybět! 11 snímků
Přestože se pandemie a šíření covidové nákazy i přes zahájení očkování české kotliny včetně Královéhradeckého kraje drží zuby nehty, rozhodli jsme se i v této těžké době opět potěšit naše čtenáře. Vydali jsme únorový kulturně – společenský magazín Salonky, který se i v čase rozmanitých omezení dostává na vybraná distribuční místa v Hradci Králové, a tedy i k vám našim věrným čtenářům.

Opět vám přinášíme zajímavé a poutavé čtení, rozhovory s inspirativními osobnostmi krajského města, kterými vám chceme zpříjemnit poněkud chmurnou realitu. Vzhledem k tomu, že očkování proti covidu je aktuálně na pořadu dne a mnohdy se na něj názory liší, zdá se, že je to alternativa, která by mohla vrátit život do normálních kolejí.

Proto jsme pro naší pravidelnou anketu oslovili čtyři hradecké osobnosti s otázkami Necháte se očkovat proti covidu? Je to cesta k normálnímu životu? Odpovědi si přečtete v právě vycházejícím čerstvém magazínu. Očkováním a jeho smyslem se zabývá také šéfredaktor magazínu ve své tradiční rubrice Oko Salonek. Hlavní postavou únorových Salonek je však člověk, který svůj život zasvětil lékařské profesi a záchraně lidských životů.

Na titulní straně najdete totiž vedoucího lékaře střediska letecké záchranné služby v Hradci Králové Anatolije Truhláře, s nímž vedeme také hlavní rozhovor magazínu. „Naprostá většina našich zásahů je k úrazům, kde je rychlost zásadní,“ řekl nám leteckých záchranář, který kromě této služby rovněž představil unikátní projekty, jako používání plné krve na palubě vrtulníku či svůj velký koníček jímž je rekordní sbírka modelů záchranářské techniky.

„Ráda komunikuji s lidmi,“ prozradila v dalším rozhovoru velice aktivní a činorodá mladá žena Andrea Novotná. Ta je prezidentkou hradeckého Rotaract Clubu, je navíc politicky činná, není jí jedno, co se kolem ní děje, publikuje a má svůj vlastní podcastový pořad PokecCast, do něhož si zve zajímavé hosty, kteří mají co říci. „Chci zvát lidi, kteří mě zaujmou, a je úplně jedno, z jaké budou sféry,“ uvedla Andrea.

Tématem únorového magazínu je kultura, přesněji řečeno její soumrak a naděje v covidové době. V této souvislosti jsme oslovili šéfy nejvýznamnějších hradeckých kulturních institucí, aby se podělili o své dojmy v situaci, kdy kultura dostává na frak. Co dělají, jak to snášejí, jak vzdorují a do jaké míry je krize zasáhne hovořili ředitelé Klicperova divadla, Divadla Drak, Muzea východních Čech, Galerie moderního umění, Centra podpory uměleckých aktivit Impuls, Volného sdružení východočeských divadelníku a Bia Central.

Už nějaký ten rok žije v americkém městě Portland. Hradecký rodák, tanečník a zpěvák Michael Petr učí tanec, natáčí singly, videoklipy, účinkoval společně s partnerkou, známou zpěvačkou Lenkou Filipovou, ve druhé sérii televizní show StarDance a navíc v roce 2019 získal páté místo v soutěži nejlepších tanečních učitelů světa. Jeho rodiště je pro něj srdeční záležitostí. „Město Hradec Králové mně dalo opravdu hodně a navždy už bude součástí mé duše.“

Únorové Salonky zabrousily i za humna a přinesly materiály, které jsou nadregionální, takže by si je mohli Hradečáci přečíst, i když se přímo nevztahují k jejich krásnému městě. Na mysli máme reportáž o revolučním zvukovém systému nazvaném L-ISA, který bude stejně jako prestižní světové sály světa používat trutnovské Společenské centrum Uffo.

A určitě si také přečtěte velmi zajímavý rozhovor se špičkovým lékařem v oblasti kardiologie, profesorem Janem Pirkem a další zajímavé materiály, které vám přinášíme v únorovém magazínu Salonky s přáním dobrých a zdravých dnů, týdnů a měsíců bez chmurných myšlenek, které bohužel přináší současná nelehká doba. Čtěte Salonky, mějte otevřenou mysl a myslete kladně.

DISTRIBUČNÍ MÍSTA PRO ÚNOROVÝ MAGAZÍN SALONKY

Televize V1
Technologické centrum
Zahradnictví Šťastný
Dopravní podnik
Klinika EUC
Orlice Shopping park
Fakultní nemocnice 
OC Atrium
Aupark
Albert - ul. Kutnohorská
Magistrát města
Krajský úřad 
Český rozhlas Hradec Králové
dřevěný stojan u Česká pošty - tř. Edvarda Beneše
U lékárny Dr. Max na Moravském Předměstí

(Distribuční místa budou aktualizována)

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek, Patrik Jandejsek