Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Bezpečné nábřeží se stalo top událostí, návštěvníci vzdali hold lidem v první linii

15. 9. 2021

Bezpečné nábřeží se stalo top událostí, návštěvníci vzdali hold lidem v první linii 0 snímků
Celodenní akce Bezpečné nábřeží, která se dnes od rána konala na Smetanově a Eliščině nábřeží v Hradci Králové, přilákala stovky nadšených návštěvníků. „Myslím si, že je to strašně důležitá a chvályhodná akce. Představili se ti, které potřebujeme a když jde do tuhého, tak nám jsou schopni zachránit holý život,“ řekl Salonkám Martin Koutný z Hradce Králové, který na událost Integrovaného záchranného systému přišel s celou rodinou.

Při odpoledním oficiálním zahájení zaznělo zásadní prohlášení, že Královéhradecký kraj má nejlepší policii, záchranáře a hasiče v republice. „A to se může říkat oficiálně.“ Po celý den se mohli příchozí zastavovat o velkého množství stánků na obou březích Labe, získat informace o práci přítomných složek, vyzkoušet si mnohé na vlastní kůži a být svědky jednotlivých zásahů.

Velkou pozornost nepochybně vzbudila simulovaná dopravní nehoda, při které spolupracovali zdravotníci, hasiči a policisté. Z havarovaného a převráceného vozu byli s pomocí příslušné techniky vysvobození dva zranění účastnící bouračky. „Vůbec záchranářům nezávidím, musí to být ohromný stres, když se snaží někomu zachránit život,“ uvedla Martina Krumpachová z Hradce Králové.

Také zásah policistů se dvěma psy proti agresivnímu muží, který obtěžoval a fyzicky napadal hosty restaurační zahrádky měl poměrně velký ohlas. „Už jsem jednou něco podobného viděl v reálu. Bohužel agresivita dost stoupá a jsem přesvědčen, že takových zásahů bude přibývat,“ domnívá se další Hradečák Jiří Komárek. Pravděpodobně jednou z nejatraktivnějších ukázek byla ukázka policejní zásahové jednotky proti výrobcům drog.

Policisté slanili z mostu na připravený motorový člun, který je přepravil k břehu, kde stálo improvizované stavení, kde drogy „vařili“ a zároveň připravovali k distribuci dva muži. Když policisté se zbraněmi vystoupili na břeh, jeden z mužů se dal na útěk, ale záhy byl zadržen. Druhý byl s pomocí pyrotechniky spacifikován uvnitř příbytku.

V obklopení byl po celý den také vrtulník Zdravotnické záchranné služby. „Loni se tato akce nemohla konat kvůli pandemii, proto jsem rád, že vám můžeme předvést naši techniku letos,“ prozradil ředitel Zdravotnické záchranné služby Libor Seneta.Toho doplnil záchraníř a mlivčí zíchranky Ivo Novák, který představil stanoviště záchranky. „Máme tady statickou ukázku našich sanitek, stan s resuscitačními modely a dynamické ukázky včetně neodkladné resiscitace v terénu," prozradil mluvčí.

Policisté se pochlubili tou nejmodernější technikou. „Chtěli jsme vám říci, že policie je tu pro vás a snažíme se naplnit naše heslo: Pomáhat a chránit,“ sdělil ředitel krajského ředitelství policie Petr Petřík. Respekt k práci hasičů od veřejnosti ocenil ředitel Hasičského záchranného sboru kraje David Pouč. „Naše práce je vždy spojená s lidskými osudy a snažíme se, aby pokaždé skončila dobře. Chceme dnes návštěvníkům ukázat, že jde o práci náročnou, ale děláme ji zodpovědně a profesionálně.“

Oficiálního úvodu akce byl přítomen také primátor města Alexandr Hrabálek, který upozornil, že nábřeží bylo dnes tím nejbezpečnějším místem v celém kraji. „Všichni, kteří se tady dnes prezentovali jsou připravení občanům kdykoliv pomoci. Dokud se nic neděje, málokdo záchranáře vnímá. V okamžiku, kdy jde do úzkých, okamžitě je každý volá, aby přijeli na pomoc.“ 

Podle hejtmana Martina Červíčka tato událost chce poukázat na skutečnost, jak je Královéhradecký kraj prostřednictvím záchranného systému a dalších složek připraven. „Dochází k požárům, dopravním nehodám, povodním a mnoha dalším událostem, které občas zažíváme. Vždy si při tom máme možnost uvědomit, že jsou mezi námi lidé, kteří pomáhají, chrání a v každé situaci jsou nám ochotni pomoci. To je myslím to podstatné,“ nechal se slyšet hejtman.

Bezpečné nábřeží bylo tedy akcí, která měla svůj velký význam a důležitost. To potvrdil návštěvník Karel Formánek z Hradce Králové. „Podle mého názoru by akcí tohoto typu mělo být více, aby si lidé uvědomili, jak je práce záchranáře náročná a obdivuhodná. Mám zkušenost z vlastní rodiny, kdy při požáru domu hasiči a později také zdravotníci zachránili mé příbuzné. Za to jim patří velký dík.“

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz