Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Festival sociálních služeb poprvé ve větším a v centru města

15. 9. 2021

page.Name
Festival sociálních služeb si každoročně dává za úkol představit veřejnosti práci sociálních center a podniků. A to zábavnější formou. Na místě si tak návštěvníci mohli vyzkoušet pomůcky pro nevidomé, čtení pomocí Braillova písma nebo nahlédnout do nabídky služeb pro seniory.

Před Muzeem východních Čech se sešlo zastoupení většiny sociálních podniků a center, které se nachází na území Hradce Králové. ,,Obesílali jsme všechny hradecké organizace a služby a sami se nám hlásily, zda se chtějí zúčastnit. A jsou tu téměř všechny. Dříve se festival konal u Univerzity Hradec Králové a byl takový spíše uzavřený opravdu jen pro klienty organizací. My jsme to letos pojali malinko jinak, protože chceme, aby se informace k široké veřejnosti,'' vysvětluje hlavní organizátorka Lucie Eisenreichová. 

Celý festival obohacoval doprovodný program, který tvořilo například divadlo pro malé návštěvníky a nebo takzvané Setkání po tmě, které mělo na starosti centrum Tyfloservis. ,,K tomuto projektu nám poskytlo prostory Informační centrum na Eliščině nábřeží. Podzemní prostory jsme zatemnili a lidé v zatemněných brýlích si mohou vyzkoušet být hodinu po tmě. Mohu si tam zkusit, jaké to je, když člověk nevidí a má si například nalít vodu do sklenice. K tomu tam jsou speciální pomůcky, které jim mají hlásit, když je sklenice plná,'' popisuje Eisenreichová. Zároveň tam na ně čekali nevidomý řečníci, se kterými si mohli popovídat o jejich životě. Jedním z nich je paní, která je momentálně na mateřské dovolené. Ona sama nevidí, ale její děti jsou zdravé. A takových příběhů mohli návštěvníci vyslechnout hned několik. 

Své zastoupení zde měly služby od pomoci nevidomým, pomoc pro seniorům, ale i podniky, které dávají práci lidem, kteří jsou na trhu práce znevýhodněni. Jedním z takových je sociální podnik Švadlenky. ,,V tuto chvíli máme pod sebou jednu švadlenku, která pro nás šije a z výdělku dostává padesát procent. Tady na festivalu s sebou máme právě její výrobky. Jsou to například lněné pytlíky v různých velikostech a barvách, polštářky, které se dají nahřívat nebo nachladit a jsou plněné levandulí nebo pohankou. Nově máme i utěrky, které jsou šité z africké bavlny,'' popisuje jejich práci Nikola Prorok, která je vedoucí programu Učí se celá rodina organizace Aufori. 

Celý festival měl podtitul ''Nebojte se zeptat'', který má vybízet širokou veřejnost, aby se nebála ptát se na poskytované sociální služby v jejím okolí. Nikdo z nás nikdy neví, kdy se to bude hodit. 

 

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz