Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Gastroodpad na zkoušku. V Hradci přibude dvacet hnědých popelnic

13. 9. 2021 Autor: Foto: Facebook Hradecké služby a. s.

page.Name
V Malšovicích v ulicích Rybova a Antonína Petrofa se na půl roku objeví dvacet hnědých popelnic. Do nich budou moci občané vyhazovat například zbytky jídel, mléčné výrobky nebo potraviny s prošlou trvanlivostí. Vyvážet se budou vždy jednou týdně.

„Jedná se o pilotní projekt, který bude ve vybraných hradeckých sídlištích fungovat půl roku. Až poté, jaké budou výsledky a jaké budou reakce občanů, budeme rozhodovat o tom, zda tuto formu třídění budeme ve městě zavádět či nikoliv. Každopádně jde o další aktivitu, kterou chceme přispět ke zvýšení míry recyklace a především ke snížení produkce množství směsného komunálního odpadu,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek. 

Do popelnic budou lidé moci vyhazovat potraviny v původním obalu. Potraviny balené ve skle nebo v kovu sem ale nepatří. Takže například konzervy se do hnědých popelnic vyhazovat nesmí. 

 „Sběr tohoto typu odpadu jsme schopni zajišťovat jednou týdně, putovat bude do bioplynové stanice. Zde máme k dispozici drtič, který je schopen veškerý sebraný materiál podrtit a následně oddělit biomateriál od obalů. Vzhledem k technologii na bioplynové stranici prosíme občany, aby nevhazovali do nádob pro shromažďování gastroodpadu odpady ve skleněných nebo kovových obalech,“ vysvětluje Martin Hušek, ředitel Hradeckých služeb. 

 

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz