Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradecký koštýř přilákal na kvalitní víno a burčák Hradečáky i přespolní

28. 9. 2021

page.Name
Žižkovy sady a nádvoří Městské hudební síně v Hradci Králové dnes ovládl 13. ročník slavnosti vína nazvané Hradecký koštýř. Desítky vinařů, kteří až do večerních hodin ve svých stáncích nabízeli stovkám návštěvníků lahodná vína nejen z moravských končin, ale také třeba z Itálie, vytvořily neopakovatelnou atmosféru doplněnou spoustou rozmanitých pochutin a samozřejmě rovněž bohatým, zejména hudebním programem.

Na nádvoří hudební síně nemohla chybět, protože k vínu neodmyslitelně patří, Hradecká cimbálová muzika, kterou později vystřídal muzikálně náladový spolek Klapeto. V hlavní roli však dnes bylo víno a dobrá nálada. „Je mi jasné, že Hradec a okolí nejsou zrovna vinařským krajem s výjimkou malé vinice na nedalekém Kuksu. To ale neznamená, že zdejší domorodci vínu nerozumějí. Já osobně miluji Ryzlink vlašský, tak jsem ho ochutnal všude, kde ho měli,“ usmívá se Ladislav Hořínek z Hradce Králové.

Vína na koštýři pocházela například z moravských Čejkovic, Dolních Dunajovic, Mikulova, Lednice, Mutěnic, Bořetic, Kobylí, ale také třeba ze Sardinie. K tomu si návštěvníci mohli smlsnout na burgerech, grilovaném masu, husích játrech, sýrech, uzeninách, haluškách, koláčích a dalších dobrotách. Na terasách byla k mání výtečná káva, škvarkové tyčinky či cibulové kroužky. „Moravská vína jsou top a jsem jejich velký fanoušek,“ dívá se do poloprázdné skleničky s ryzlinkem Jiří Macháček z Jaroměře.

Na odpolední vystoupení anglického písničkáře Jamie Marshalla z Velké Británie, který se svým multižánrovým triem na pódiu rozjel bluesově laděný koncert, se hned po vyhlášení a ocenění Regionální potraviny Královéhradeckého kraje, těšila bluesmanka tělem i duší Dáša Martinová z Hradce Králové. „Blues poslouchám od dětství, a jak se zdá, budu ho poslouchat až do svých posledních dnů. Jamie je stoprocentně famózní představitel tohoto žánru,“ řekla Salonkám Dáša a zavdala si skvělého Merlotu z italských vinic.

Organizátoři této bohulibé akce mysleli i na ty nejmenší, aby jejich rodiče měli dost času a prostoru na ochutnávku vín, burčáků a různých dobrot. Velký zájem capartů byl o středověký kolotoč, který byl v neustálém obležení. „Už tam jdu potřetí,“ svěřil se žák první třídy Alex, kterého další tři kamarádi tlačili do víru dobrodružné jízdy. Pro děti byly připravené také pohádky O hubaté Káče a Chaloupka k nakousnutí s lidovým loutkářem Jirkou Polehňou, koloběžky, autoparťáček nebo kuličkodráha.

Hradecký koštýř byl skvělou událostí, kterou si dnes Hradečáci užívali plnými doušky, a Salonky u toho nemohly chybět. „Po těch covidových pauzách už bylo načase, aby se vše zase vrátilo do normálu. Právě akce tohoto druhu ještě nedávno velmi chyběly a lidi se už nemohli dočkat, až se zase v pohodě nadechnou. Je to vidět, jak si to užívají, ale nedělám si iluze, možná, že na podzim bude všechno jinak. Ale teď je to fantastické,“ prozradil své pocity s Hradeckého koštýře Milan Ambrož z Hradce Králové.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz