Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Kabinet kuriozit: Stojany u nádraží „zdobí“ torza několika kol

17. 9. 2021

Kabinet kuriozit: Stojany u nádraží „zdobí“ torza několika kol 8 snímků
Ráno usednete na jízdní kolo a jedete z domova k hlavnímu nádraží v Hradci Králové. Tam ho zamknete do stojanu a pokračujete v cestě vlakem. Když se vrátíte zpět, nevěříte vlastním očím: ve stojanu je místo bicyklu jenom jakési torzo. Schází jedno kolo či obě, ve stojanu je uzamčen jen pokácený rám. To je realita před nádražím na Riegrově náměstí, kde je hned několik takový „kol“ připomínajících kabinet kuriozit a jejich majítelé se k nim nehlásí.

Ukazuje se, že je to další hradecký problém, který zatím nemá uspokojující řešení. Prostě někdo „očeše“ kolo v noci nebo za bílého dne, přestože prostor monitorují kamery. Městská policie, která v poněkud problematické lokalitě zajišťuje pořádek, je zatím bezpomocná. „Na Riegrově náměstí kamery jsou, ale primárně nejsou zaměřena na stojany s koly. My nemáme oprávnění ta uzamčená torza kol v městských stojanech odstranit, protože někomu patří a my nevíme komu,“ konstatovala mluvčí hradecké městské policie Eva Kněžourová.

Podle ní je to komplikace. Torza kol tam visí dlouhou dobu, než někdo rozhodne, aby byly odtraněny jako nepotřebná věc, která nemá žádnou hodnotu a ve stojanu zabírá místo. Takový problém nepředstavuje dlouhodobě odstavený automobil, jehož majitel se dá vystopovat a policie ho vyzve, aby auto odstranil. Pokud to neudělá, vůz je odtažen. To však není možné u jízdních kol. „Myslím, že to není problém jen Hradce Králové. My prostě nemůžeme odebrat věc, která někomu patří. Pokud dostaneme hlášení, že u stojanu někdo rozebírá kolo, naše hlídka tam ihned vyráží a situaci řeší,“ upozornila mluvčí.

František Knápek z Hradce Králové dojíždí v pracovní dny do zaměstnání do nedalekého Chlumce nad Cidlinou a své kolo také zamyká do stojanu před nádražím. „Mám dvě kola. Jedno, skoro nové, horské a další, ojetou „šunku“, na které jezdím k nádraží. Zatím jsem měl štěstí, že jsem o ni nepřišel, i když mnohdy si po návratu říkám, jestli nepůjdu domů pěšky. Je to velmi podivné, když ve stojanech vidíte jenom kostry kol. Škoda, že u Černigova dlouho nevydržela cyklistická věž, to by bylo myslím řešení,“ myslí si Knápek.

Podle vedoucího odboru kanceláře primátora města Petra Vinkláře, je hlavní problém v tom, že i u zamčených neúplných jízdních kol ve stojanu, jde stále o soukromý majetek a město nemá možnost dohledat majitele. „Určitě chceme tuto situaci řešit, mám v plánu ještě kontaktovat právníky, jakým způsobem by to šlo udělat. Jde o soukromý majetek, a i když často jde o pouhé zbytky kol, není možné majitele vyzvat, aby je odstranil. Tímto způsobem to město dělá u automobilů. Pokud majitel do dané lhůty vrak neodstraní sám, odtáhne jej město,“ uvedl Vinklář.

V této souvislosti sdělil, že odbor majetku ve spolupráci s městskou policií na problému pracuje a hledá řešení, respektivě legální způsob, jak tyto „cyklovraky“ likvidovat, aby nehyzdily veřejný prostor a zbytečně ve stojanech nezabíraly místo jiným cyklistům. Hypotetickou možností by bylo instalovat u stojanů na kola cedulku, že pokud město bude evidovat vraky kol, budou po určité době odstraněny ze stojanu a dočasně umístěny do areálu Technických služeb. Pokud si je tam majitel do stanovené doby nevyzvedne, budou sešrotovány.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz