Pátek

29. září 2023

Nyní

23°

Zítra

17°

Svátek má

Muzika je můj život, řekl pro říjnový magazín Salonky Radek Škeřík

23. 9. 2021

page.Name
„Na jazzu se mi líbí, že je tam prvek velkého řádu a zároveň prvek improvizace. Tento mix mě moc přitahuje. První, co jsem se do sebe snažil dostat, byly nahrávky fenomenálního amerického pianisty Duka Ellingtona,“ řekl v rozhovoru pro říjnový magazín Salonky Radek Škeřík, výborný klavírista a akordeonista, aranžér, dirigent Akordeonového orchestru Safari.

A právě portrét této jazzové ikony zdobí jeho kancelář v Základní umělecké škole Střezina v Hradci Králové, kde nejen vyučuje, ale je také zástupcem ředitele této vzdělávací instituce. K akordeonu přišel už v roce 1985 na choceňské „lidušce“ a jeho další směřování rozsekl děda „Vem si harmoniku, tam máš celý orchestr.“ A měl podle Škeříka velkou pravdu.

Tento muzikant tělem i duší hrál a stále hraje v několika jazzových formacích, například na klavír v orchestru Pirate Swing Band, který se zaměřuje na předělávání populární a rockové muziky do jazzového kabátu. S ním byl před lety ve švýcarském Montreux, kde byl tento band přizván k vystoupení na oslavu čtyřicetin legendární skupiny Queen. „Byla to nádhera a měli jsme velký úspěch,“ vzpomíná. Celý rozhovor si přečtete v říjnovém magazínu Salonky a máte se na co těšit.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Radka Škeříka