Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

U skládání origami poslouchám metal, říká hradecký rekordman

7. 9. 2021

page.Name
Rekordman, dokonce dvojnásobný! Hradečák Břetislav Kvapil před časem propadl japonské technice skládání papírových modelů zvané origami. Není to tak dávno, co vytvořil skutečně dva miniaturní modely jeřábu a Kawasakiho růže. „Usmyslel jsem si, že bych se s tím chtěl dostat do České databanky rekordů Agentury Dobrý den v Pelhřimově, což se podařilo,“ řekl Salonkám a upozornil, že má ještě v rukávu další model, který by opět mohl aspirovat na rekord.

Jak byste laikovi vysvětlil, co je to origami?
Je to vlastně skládání modelů z papíru podle návodu. Je určené přesné překládání papíru do nějakého konkrétního tvaru a z toho pak vznikne výsledný model.

Slyšel jsem, že je nejlepší s touto aktivitou kvůli představivosti začít už v dětském věku. Je to pravda?
Určitě to jde, ale je to zároveň diskutabilní. Děti v útlém věku ještě nemají tak rozvinutou motoriku. Obtížnější návody nejsou pro pochopení dítěte snadné. Je ale dobré, že na youtube lze najít praktické návody krok za krokem, což pro to dítě může být pochopitelnější a snadnější.

Kdy jste začal vy?
Začínal jsem někdy ve čtrnácti patnácti letech. Tehdy jsem si složil podle návodu z internetu první model. Ale i po letech jsou některé origami pro mě stále složité.

Použil jste už tehdy origami papír?
Ne. Když jsem začínal, dal se u nás tento papír sehnat jen v jednom e-shopu, který je prodával. V té době jsem na to ale neměl ještě peníze, tak jsem skládal z normálních papírů koupených v papírnictví. Sice z nich jde také složit origami, ale výsledek není moc dobrý.Co vás na tom tak zaujalo a jak vám to ze začátku šlo?
Stále se mně na tom líbí, že z papíru vznikne nějaký model, že já ho dokážu složit a s výsledkem jsem pak spokojený. Ze začátku mně to moc nešlo a musím říci, že jako úplně první jsem skládal ten nejobtížnější model, což je právě Kawasakiho růže. To mně trvalo tak týden.  

Jaké vlastnosti musí mít dobrý origamista?
Určitě je důležitá trpělivost, protože bez ní by to nešlo. Když se zkouší skládat model, většinou se nepovede úplně napoprvé. Pokud by vás to na začátku odradilo, asi byste ve skládání už nepokračoval. Proto je ta trpělivost tak důležitá. Další nezbytnou vlastností je preciznost, protože ohyby papíru, aby to vypadalo dobře, jsou třeba jen půl milimetru. Nějaká zručnost samozřejmě přispívá ke kvalitnímu výsledku.

V tvorbě origami jste dosáhl dvou velkých úspěchů. Nejdříve jste byl loni zapsán do České databanky rekordů Agentury Dobrý den v Pelhřimově svým nejmenším jeřábem a letos pro změnu s Kawasakiho růží. Mohl byste se podělit o to, v čem jsou oba výtvory rekordní?
V prvním případě se mi podařilo složit z originálního origami papíru o velikosti 1,5 krát1,5 centimetru nejmenšího jeřába, který měří na délku 4,2, na šířku 10 a na výšku 5 milimetrů. K vytvoření tohoto origami bylo potřeba 19 přehybů. V druhém případě jsem se do databanky rekordů zapsal složením Kawasakiho růže o velikosti 5 krát 5 centimetrů, jejíž výsledná velikost je 1,5 krát 1,5 centimetru. K vytvoření tohoto origami bylo potřeba celkem 55 přehybů. Jeřáb je snadnější a skládal jsem ho tak půl hodiny, Kawasakiho růži s pomocí pinzety jsem složil s přestávkami za čtyři hodiny.

Kdo agenturu na dva rekordní kousky upozornil?
Usmyslel jsem si, že bych se do knihy rekordů chtěl dostat, tak jsem na to agenturu upozornil já sám.Máte v tomto směru ještě nějaké další ambice?
Chtěl jsem vytvořit model složený s několika stejných dílků a spojený nití. Říká se tomu modulární origami, které je specifické právě tím, že si nejprve složím více malých částí, které poté poskládám do sebe. Tato technika vyžaduje pečlivost, přesnost skladů a větší dávku zručnosti. Pokud se to podaří, opět to nahlásím agentuře k zápisu do databáze rekordů.

Máte sen, co byste chtěl složit?
Vždycky jsem chtěl složit draka, který je ale neskutečně složitý, má velké množství ohybů a nejsou k němu úplně dostupné návody. To by si chtěl někdy zkusit, i když nevím, zda to dokážu.

Jak dlouho průměrně trvá složení origami? Co je rozhodující?
Když chci, aby byl výsledek pěkný a perfektní, tak doba skládání je samozřejmě delší. Mohl bych model složit rychle, třeba za několik minut, ale na konečném výsledku by to bylo znát. Proto je třeba čas příliš nevnímat a soustředit se na to, aby to bylo dobré.

Origami mají určitou symboliku. V Japonsku je například jeřáb symbolem dlouhého života a nemocní tam věří, že když poskládají tisíc těchto jeřábů, tak se uzdraví. Věříte tomu?
Vím o tom, ale že bych tomu úplně věřil, to asi ne. Origami má v Japonsku velkou tradici a tato symbolika vzhledem k tamnímu kulturnímu prostředí k tomu asi patří.Lidé občas řadí origami mezi ruční práce. Jak to vidíte vy? Není to spíše umění?
Myslím si, že modely origami dokáže složit každý. Určitě záleží na obtížnosti. Pokud jde o jednoduchý model a tvůrce je odhodlaný ho složit, řadil bych to k ručním pracím. Složité a obtížné modely, které úplně každý nesvede, bych už považoval za umění.

Co vás při skládání popohání?
Hudba. U skládání origami poslouchám metalovou muziku, která je pro mě dobrou kulisou, ale nepomáhá mně to v tempu skládání. Mám ale při tvorbě tuto kulisu rád.

Vycházíte jenom z daných předloh nebo tvoříte i vlastní origami?
Na tvorbu origami existuje speciální program nebo si ho někdo složí bez návodu. K tomuto kroku bez návodu jsem se ještě neodhodlal. Vytvořit vlastní origami je hodně složité.

Kde lze vaše práce vidět? Existují nějaké výstavy?
Možná nějaké výstavy jsou, ale žádné jsem se neúčastnil. Své práce si přenáším do svého počítače, ale na sociální sítě je nedávám.

Jaký vidíte význam v šíření origami?
Myslím si, že je to velmi kreativní činnost, při níž si lze dobře odpočinout od všedních starostí.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Ondřej Littera