Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

26°

Svátek má

V Hradci přibude další RE-USE point. Tentokrát i pro větší nábytek

9. 9. 2021

page.Name
RE-USE, projekt, který v Hradci Králové funguje prvním rokem, jehož cílem je možnost opětovného použití menších předmětů a tím zmenšení vznikajícího odpadu. Díky stoupajícímu zájmu se nově projekt rozšíří o další takzvaný RE-USE point ve sběrném dvoře v Temešváru v Plačicích. Tam bude k dispozici především větší nábytek.

„Projekt RE-USE tedy „opětovné použití“ funguje v Hradci Králové zhruba rok, věřím, že se už dostal do povědomí veřejnosti a tato služba se stává čím dál oblíbenější. Princip je naprosto jednoduchý, do sběrného dvora mohou lidé darovat předměty pro opětovné využití, za drobný obnos si je pak může někdo další koupit,“ říká náměstek primátora pro oblast rozvoje města Jiří Bláha. 

Do teď fungovaly RE-USE pointy ve sběrném dvoře Bratří Štefanů a v ulici Na Brně. Temešvár se otevře říjnu. Teď se zde připravují prostory, aby se tam později mohl ukládat nábytek větších rozměrů jako například skříně, postele apod. Zároveň sem bude možné dovézt i drobnější předměty. Jediné, co se ve dvoře nebude přijímat, je čalouněný nábytek. 

Ve sběrných dvorech můžete najít věci od nářadí, přes obrazy, knihy, dětské autosedačky až po jízdní kola. Vedení města se chce postupně zaměřit i na cyklovraky, kterých je po městě požehnaně. Často zůstávají ve stojanech kola, která už si nikdo nevyzvedne a později jsou z nich jen zbytky. RE-USE pointy by se tak za čas mohly rozšířit i o cyklo oblast, do které by se cyklovraky svážely. To je zatím pouze v jednání. 

Menší i větší předměty se ve vybraných sběrných dvorech prodávají za drobný finanční poplatek. Vybrané peníze pak putují firmě Městské lesy, která za ně vysazuje nové stromy. Za minulý rok se vybralo pět tisíc korun, za které firma zasadila 600 nových dubů. 

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz
zdroj: hradeckralove.org