Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

V každé lidské aktivitě hraje čas zásadní roli, o tom byla letošní Noc vědců

25. 9. 2021

V každé lidské aktivitě hraje čas zásadní roli, o tom byla letošní Noc vědců 44 snímků
Čas. Jak se proměnil v historii, jak ho vnímáme dnes, jaký má význam pro pohyb, komunikaci, sport, v perspektivě různých politických systémů, v přírodě, technice, ekonomii? Je možné ho zastavit? Na tyto a mnohé další otázky včera odpovídala tradiční Noc vědců, jejímž hlavním tématem byl právě Čas.

Nejbohatší program se v tomto ohledu konal v budovách Univerzity Hradec Králové (UHK), kde sídlí fakulty pedagogická, informatiky a managementu, filosofická a přírodovědecká. Každá z nich návštěvníkům z řad dospělých i dětí představila své pojetí a využívání času. Zajímavostí byla i hra, kterou pro příchozí připravili zástupci UHK ve venkovním prostoru.

„Pomocí hry si tady na chodníku zopakujeme historii Země. Je zde namalováno celkem 60 polí a s jejich pomocí si účastníci projdou historii Země od jejího počátku, zjistí, kdy vznikly bakterie, sinice, dinosauři a postupně se propracují do současného věku, kdy byl objeven penicilín. Správné odpovědi na otázky najdou na příslušném listě a za ně dostanou bod v podobě bonbonu. Kdo jich bude mít nejvíce, vyhraje,“ představila hru Člověče, kdy to bylo? Lenka Šejnohová z přírodovědecké fakulty.

To se už areál začal zaplňovat zvídavými a hravými návštěvníky, kteří se rozptýlili za rozmanitými aktivitami do jednotlivých fakult. A jakou roli obecně hraje čas na hradecké univerzitě? „Obecně zatím malou, protože jsme mladou univerzitou. Z hlediska času není něco přes 60 let příliš mnoho. Jsme ale moderní univerzita, takže jdeme času naproti a využíváme ho naplno,“ řekl Salonkám mluvčí UHK Jakub Novák.

Zatímco například Filosofická fakulta UHK pracuje s časem s hlediska historických věd, přírodovědecká už na úrovni veličin. „Proto se nám to téma tak líbilo, protože je pro naše univerzitní prostředí úžasně univerzální,“ uvedl mluvčí. Velkou fotogenickou zajímavostí Noci vědců připravili historici, kteří na sebe oblékli vojenské uniformy a návštěvníkům předvedli i artefakty v podobě zbraní, což vzbudilo velkou pozornost.

„Myslím si, že vojenství včera i dnes, které čas od času doprovázejí války, má z časového pohledu velký význam. Vojenské konflikty se vlečou a potom, když se tady na stole díváme na ty zbraně, čas uplyne velmi rychle,“ myslí si návštěvník včerejší události Petr Knápek z Hradce Králové. Nepochybnou atrakcí Noci vědců, která atraktivním způsobem propojuje historii se současností, byl projekt nazvaný Historybook, což je pomůcka pro kantory vyučující historické vědy.

„Pro nás historiky je dnešní Noc vědců jako dělaná. S časem stále pracujeme, protože bez minulosti si naši profesi nedokážeme představit. Historybook má poukázat na to, že technologický vývoj v čase proměňuje způsob vnímání ve společnosti. Zamysleli jsme se tedy nad tím, jakým způsobem by fungovala prezentace slavných historických osobností, například Marie Terezie, Františka Josefa či T. G. Masaryka, kdyby mohli žít v dnešním čase sociálních sítí. Historybook zábavnou formou nabízí konverzaci mezi osobnostmi z různých dějinných etap,“ vysvětlil Jan Květina z Historického ústavu Filozofické fakulty UHK.

Další zastávkou večera byla Human Library aneb Lidská knihovna, kdy si mohli návštěvníci z této knihovny vytáhnout libovolného studenta ze zahraničí a jít si s ním povídat o tom, co je zajímá. Toho využívali zejména zvídaví senioři, kteří se i v pokročilejším věku rozhodli naučit cizí jazyk a tímto způsobem si ho procvičit. „Je mi čtyřiasedmdesát a dva roky se učím anglicky. Je to skvělá příležitost si tento jazyk procvičit a proto se na setkání se studenty z ciziny těším,“ usmívá se Olga Procházková z Hradce Králové.

Noc vědců však také nabízela technickou část, při které se prakticky „vyřádily“ i přítomné děti. Ti se houfovaly v prostorách, kde jim univerzitní pracovníci představovali roboty, Časonauti je zase vyzvali k objevování rozličných zákoutí času, nebo jim byly představeny drony včera, dnes a zítra. „Dopředu, dozadu, vpravo, vlevo…,“ ukazuje dětem, jak se řídí dron, jeden z pracovníků UHK. Není to ale vůbec napoprvé jednoduché, což potvrdil desetiletý Martin.

„Snažím se, ale už jsem dvakrát s dronem narazil do stěny. Hrozně mě to ale baví, nejraději bych tady už zůstal, dokud se to pořádně nenaučím,“ vyhrkl Martin a pustl se do dalšího pokusu. Podle Kláry Machové, která na Noc vědců přivedla své dvě děti, je to důležitá a prospěšná akce. „Myslím si, že pro mnohé děti to může být cesta k dalšímu směřování.“

Včerejší událost nabízela jako bonus pro dospělé osvěžující odpočinek v přízemí budovy A, kde na ně čekalo vítané občerstvení. Kromě dobré kávy si k zahnání žízně mohli dopřát vychlazené univerzitní pivo s názvem Mech. „Je to pivo našich studentů. A proč se tak jmenuje? Chceme ukázat, že si ze sebe umíme udělat srandu, když nám v souladu s jistou rivalitou Pardubičáci říkají Mechováci. My jsme to využili v náš prospěch a dali jsme pivu název Mech,“ vysvětlil mluvčí Novák.

Noc vědců v Hradci Králové se však nekonala pouze v univerzitních prostorách. Aktivity spojené s časem byly návštěvníkům k dispozici rovněž v Knihovně města, kde byla připravena hra Hodiny. Dále se mohli přesunout do Studijní a vědecké knihovny. Tam se třeba dozvěděli něco o tom, zda jsme ve vesmíru sami. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy pro změnu mimo jiné nabídla anatomii v praxi pro děti i dospělé. O vesmíru a času se diskutovalo ve Hvězdárně a planetáriu v Novém Hradci.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz