Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Bezletová zóna by znamenala třetí světovou válku, řekl v Hradci premiér

4. 3. 2022

Bezletová zóna by znamenala třetí světovou válku, řekl v Hradci premiér Fiala 0 snímků
Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek dopoledne navštívil krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v hradeckém kongresovém centru Aldis. Novinářům mimo jiného řekl, že ačkoliv nabývá ruská agrese rozměrů, které překračují i ty nejčernější představy, západní svět se stále musí snažit o diplomatické řešení. Zřízení bezletové zóny nad Ukrajinou, které požaduje prezident Volodymyr Zelenskyj, by podle Fialy fakticky znamenalo třetí světovou válku.

KACPU v hradeckém Aldisu funguje od středečního poledne a za první dva dny fungování kompletně odbavilo přes šest stovek uprchlíků z Ukrajiny. Hradecké centrum v pátek dopoledne přijel navštívit i premiér Petr Fiala. "V každém kraji jsme zřídili krajské asistenční centrum, které by mělo poskytovat první pomoc a podporu uprchlíkům z Ukrajiny. Chtěl jsem na místě vidět, jak to probíhá a zda jsou nějaké problémy. Musím říct, že mě to fungování v Hradci velmi pozitivně překvapilo. Všechno funguje na opravdu profesionální úrovni. Obdivuji práci všech, kteří se zde od rána do noci starají o lidi, kteří jsou v nouzi," řekl po prohlídce centra premiér. 

Podle hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka (ODS) udělilo centrum od středy už 604 víz. "Dnes už máme v registraci dalších 500 lidí. V tuto chvíli je 90 procent přicházejících uprchlíků zajištěných. Mají kam jít a předem o tom přemýšleli. Připravujeme se ale na další spontánní fázi, kdy k nám budou proudit i lidé, kteří nebudou mít kam jít a my se v daleko větší míře budeme muset starat o jejich umístění. KACPU zatím umístilo 40 lidí, očekáváme ale, že to v budoucnu bude mnohonásobně vyšší číslo," upozornil hejtman. 

Fiala: Ruská agrese překračuje nejčernější představy

Premiér Fiala se v hradeckém Aldisu vyjádřil i k samotnému dění na Ukrajině. Ruská agrese podle něj nabývá rozměrů, které překračují i ty nejčernější představy. Reagoval tak na dotaz ohledně dnešního útoku ruské armády na jadernou elektrárnu v Záporoží. "Útočit na jadernou elektrárnu je mimořádně riskantní věc a porušení všech mezinárodních pravidel. Česká republika od začátku zastává postoj co nejtvrdšího postupu vůči Rusku. Jsem rád, že EU i NATO dávají najevo rozhodnost a jednotu," uvedl Fiala. 

Společně s prezidentem Milošem Zemanem se premiér včera shodl na tom, že čeští dobrovolníci, kteří půjdou bojovat na Ukrajinu, mohou počítat s beztrestností. "Jako předseda vlády nemohu nikoho nabádat ani mu doporučit, aby šel bojovat na Ukrajinu. Ti lidé, kteří se rozhodnou tam jít bojovat, tam nejsou vysláni Českou republikou," upozornil premiér. 

Musíme stále věřit v diplomatické řešení

I přes stále vyhrocenější situaci na Ukrajině je podle Fialy stále nutné věřit v diplomatické řešení konfliktu. "Musíme udělat všechno proto, aby se boje zastavily. Každý den té války je katastrofální a zastaví se jedině rázným postupem, kdy Rusko uvidí, že tohle není cesta. Ta síla, se kterou do toho Vladimír Putin jde, snižuje šanci na diplomatické řešení, to ale neznamená, že se o to nemáme snažit," řekl Fiala novinářům. 

Požadavek na ustanovení bezletové zóny nad Ukrajinou, který opakovaně vyslovil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle Petra Fialy není v tuto chvíli možné splnit. "Zřídit bezletovou zónu znamená vstoupit do válečného konfliktu s Ruskem a to NATO nemůže udělat. Znamenalo by to fakticky třetí světovou válku. To není cesta, kterou se dá jít. Cestou je Ukrajince dostatečně vybavit vojenskou technikou, což nakonec může k bezletové zóně vést," vysvětlil český premiér. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek