Pátek

29. září 2023

Nyní

13°

Zítra

17°

Svátek má

Do hradeckého Bio Central míří festival Jeden svět

16. 3. 2022

page.Name
Celkem 11 filmů v pěti dnech nabídne příští týden v kině Bio Central hradecká část festivalu Jeden svět. Návštěvníci se mohou těšit na dokumentární filmy, které upozorňují na porušování lidských práv. Chybět nebudou diskuze se speciálními hosty ani speciální promítání v prostorách vodní elektrárny Hučák. Letošní program festivalu dnes představili zástupci kina na tiskové konferenci.
V Hradci Králové se festival Jeden svět s letošním podtitulem Cesty nesvobody uskuteční od pondělí 21. do pátku 25. března. První večer završí film Zatracená práce, který popisuje život a těžkosti redaktorů jednoho z posledních svobodných ruských médií TV Dožď. Zjistíte, jak televizní stanice vznikala a čím musela jeho manažerka Nataša projít, aby si splnila sen a založila médium pro „obyčejné lidi,“ ve kterém zaměstnala svobodomyslné lidi, kteří cítili potřebu něco změnit. Zajímavostí je, že program festivalu vznikal ještě před začátkem ruské agrese na Ukrajině, přesto jde o velmi aktuální téma. 

Film uvede ředitel festivalu Ondřej Kamenický a po projekci bude následovat debata s Liborem Dvořákem, moderátorem Českého rozhlasu a expertem na Rusko a jeho média a Adamem Šindelářem, moderátorem pořadu vertikála, který má zkušenost s rolí queer osobnosti v médiích. Po debatě bychom diváky rádi pozvali na drobný raut, u kterého mohou probrat dojmy z tohoto mimořádně silného a aktuálního snímku. 
Druhou akcí, která doplní klasický program festivalu bude projekce filmu Severní proud v prostorech vodní elektrárny Hučák. Po filmu, který ukazuje náš vztah k odpadním materiálům a životnímu prostředí obecně, budou moci diváci debatovat s expertkou na environmentální studia z Univerzity Hradec Králové, doktorkou Myslivcovou Fučíkovou. Projekci bude doplňovat prohlídka prostor elektrárny se zkušenými průvodci. 

V Hradci Králové bude od pondělí do pátku k vidění celkem 11 velice aktuálních snímků. Ty řeší témata, která byla často neprávem zastíněna, či dokonce umocněna pandemickou situací, ale i nadále zůstávají tématy, které si nemůžeme dovolit přehlížet. Patří mezi ně mimo jiné omezování ženských práv v Německu, reforma soudnictví v Polsku nebo vykořisťování pracovníků kurýrních služeb v Číně. Vstupenky a další informace o programu najdete na webových stránkách kina Bio Central.

Festival Jeden svět pořádá od roku 199 společnost Člověk v tísni v desítkách měst po celé České republice. Publiku přináší dokumentární filmy o lidských právech z celého světa. Jeden svět získal například i čestné uznání organizace UNESCO za výchovu k lidským právům. Jeden svět je dnes největším festivalem svého druhu na světě. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Festival Jeden svět