Neděle

16. června 2024

Nyní

22°

Zítra

25°

Svátek má

Hradce Králové tibetskou vlajku nakonec vyvěsí, rozhodli zastupitelé

1. 3. 2022

page.Name
Hradec Králové tibetskou vlajku letos 10. března nakonec vyvěsí, rozhodli v úterý zastupitelé města. Změnili tím rozhodnutí městské rady, která návrh na vyvěšení tibetské vlajky při světové kampani Vlajka pro Tibet před týdnem neschválila. Pro návrh se tentokrát vyslovili všichni přítomní zastupitelé ze stran, které tvoří vedení města. Pro hlasovali i radní za ODS, kteří na radě města vyvěšení tibetské vlajky zablokovali.

Pro připojení ke kampani Vlajka pro Tibet dnes hlasovalo 29 zastupitelů, Alois Havrda z KSČM se hlasování zdržel. Sedm zastupitelů nebylo přítomno nebo nehlasovali. Návrh projednání vyvěšení tibetské vlajky v úterý přednesl náměstek primátora Pavel Marek (za ANO).

„Tímto aktem město vyjadřuje solidaritu s Tibeťany, současně jako podporu všem utlačovaným národům a národnostním menšinám na celém světě. Myslím si, že především v této době, kdy svět prožívá ukrajinsko-ruský konflikt, který je aktem agrese proti suverenitě Ukrajiny a bojem za svobodu ukrajinského národa, je to více než symbolické,“ řekl po hlasování primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Dva radní z ODS změnili názor

Minulý týden na jednání rady města hlasovalo o vyvěšení tibetské vlajky osm radních. Pro vyvěšení vlajky jich bylo pět, k přijetí usnesení tak jeden hlas chyběl, protože rada města má podle statutu 11 členů. Z toho dvě místa nejsou obsazená. Vyvěšení tibetské vlajky před týdnem na radě města zablokovali bývaly primátor Oldřich Vlasák (ODS), současný náměstek Jiří Bláha (ODS) a radní Jiří Langer (za ANO).

Zajímavé vysvětlení svého hlasování na radě města přednesl v úterý zastupitelům Oldřich Vlasák. "Připadalo mi jako slabé gesto, aby to přijala rada, která se sešla v minimálním počtu. Myslím, že daleko větší sílu a podporu to bude mít, pakliže to bude přijato na zastupitelstvu," řekl Vlasák před hlasováním, v němž vyvěšení vlajky již podpořil. Stejně změnu svého postoje vysvětlil i náměstek primátora Jiří Bláha (ODS). Jiří Langer nebyl na úterním zastupitelstvu přítomen.

Je to ostuda vedení města, řekl opoziční zastupitel

Opoziční zastupitel Martin Hanousek (Zelení) rozhodnutí rady města označil z ostudu. Připomněl, že rada jej učinila v době konfliktní situace na Ukrajině, když akce Vlajka pro Tibet vyjadřuje i akt podpory všem utlačovaným národům.

Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Hradec Králové byl v roce 1996 jedním z prvních měst v Česku, které se ke kampani připojilo. Později na konci 90. let a na začátku 21. století radnice vlajku oficiálně nevyvěšovala. V posledních letech vlála tibetská vlajka před magistrátem pravidelně, naposledy loni. Podobná situace jako letos se ale na radnici stala už v roce 2020. I tehdy radní vyvěšení tibetské vlajky neschválili a postoj města pak svým hlasováním změnili až zastupitelé.

Dne 10. března se vyvěšením tibetské vlajky připomíná potlačení protičínského povstání v hlavním městě Tibetu Lhase v roce 1959, po němž odešel do exilu nejvyšší představitel Tibetu, čtrnáctý dalajláma.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz