Pondělí

27. května 2024

Nyní

21°

Zítra

17°

Svátek má

Hradecká diecézní charita zahájila kurzy češtiny pro ukrajinské uprchlíky

18. 3. 2022

page.Name
Diecézní charita Hradec Králové zahájila kurzy češtiny pro ukrajinské uprchlíky. První kurz českého jazyka pro Ukrajince, o které charita pečuje na ubytovnách vyhrazených městem a fakultní nemocnicí, se uskutečnil ve čtvrtek 17. března. ČTK o tom dnes informovali zástupci hradecké charity. Příliv uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny sílí. Do pomoci Ukrajině se v kraji zapojují samosprávy, organizace i jednotlivci.

"Aktuálně pořádáme tři kurzy v Hradci Králové a příští týden otevřeme další v Jičíně, Náchodě a Jaroměři. Většinou jde o maminky s dětmi, které chtějí pracovat a děti umístit do školy," uvedl vedoucí Integračního centra pro cizince Diecézní charity Hradec Králové Jan Kočí. Zájemci o kurzy češtiny se mohou registrovat na www.cizincihradec.cz.

V Hradci Králové jsou kurzy češtiny pro ukrajinské uprchlíky v prostorách dvou hradeckých gymnázií. "Naše Integrační centrum pro cizince organizuje pro běžence na ubytovnách nově také informační setkání, aby se dokázali zorientovat ve městě, na úřadech i v běžném životě. Dobrovolníci a Young Caritas se zase věnují dětem a mládeži," uvedla mluvčí Diecézní charity Hradec Králové Jana Karasová.

V Hradci Králové od 2. března funguje Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) pro Královéhradecký kraj. Ve spolupráci s hasiči, policií, charitou a dalšími organizacemi zřídil centrum kraj. Krajští hasiči provoz centra koordinují. KACPU vzniklo pro zajištění veškeré administrativní pomoci uprchlíkům v kraji.

"Naše regionální charity zajišťují následnou péči již ubytovaným ukrajinským utečencům v soukromí českých rodin i institucí. Je to především poradenství, sociální a zdravotní péče, materiální a dobrovolnická pomoc nebo zprostředkování kontaktů. Dopravu uprchlíků do ubytování koordinují hasiči, kteří jsou v kontaktu s našimi místními koordinátory pomoci z Charit," uvedla ředitelka Diecézní charity Hradec Králové Anna Maclová.

Do pomoci utečencům se aktivně zapojila řada dobrovolníků, například i studenti a pedagogové Univerzity Hradec Králové. "Vítaní jsou zejména tlumočníci. Hradecká Oblastní charita shání dobrovolníky a pomocníky do šatníku a do skladu potravinové banky," uvedla Karasová. Více je na webu www.charitahk.cz. Dobrovolníci se mohou registrovat na webu www.hk.caritas.cz nebo na facebooku.

V reakci na příliv válečných uprchlíků charita zřídila také speciální infolinku a organizuje pro utečence okamžitou humanitární pomoc. Infolinka na čísle 737 977 757 na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny je v provozu od pondělí do pátku od 8:00 do 18:00. Lidé mohou charitu kontaktovat také e-mailem na adrese: ukrajina@hk.caritas.cz. Veřejné sbírkové konto Diecézní charity Hradec Králové pro mimořádnou pomoc číslo: 1234512345/5500, VS 101. Více informací je na www.hk.caritas.cz a www.cizincihradec.cz.

Organizace působí v rámci královéhradecké diecéze v celém Královéhradeckém a Pardubickém kraji a částečně v kraji Vysočina, Středočeském a Libereckém kraji.

ČTK
redakce@salonkyhk.cz
Foto: Diecézní charita HK