Středa

24. července 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Hradecká univerzita vypoví smlouvy o spolupráci s 15 ruskými univerzitami

3. 3. 2022

page.Name
Univerzita Hradec Králové (UHK) kvůli válce na Ukrajině v nejbližší době vypoví smlouvy o spolupráci s 15 ruskými univerzitami. Dotkne se to pěti ruských studentů z celkových 46, kteří momentálně na UHK studují. Pokud budou mít zájem, mohou semestr dokončit. ČTK to dnes řekl mluvčí UHK Jakub Novák. Univerzita také přestala přijímat nové ruské studenty.

Podle Nováka vypovězení smluv s ruskými školami neznamená, že studenti, kterých se to týká, ze dne na den na UHK skončí. "Smlouvy mají určité výpovědní lhůty. Pět studentů, kterých se to jako studentů v rámci výměnné mobility týká, semestr dokončí, tedy pokud budou mít zájem," řekl ČTK.

Na UHK nyní studuje také 36 studentů ukrajinské národnosti, univerzita jim od minulého týdne nabízí jednorázové stipendium v nouzi ve výši 10 tisíc korun. Zároveň připravuje mimořádná dlouhodobá stipendia pro své studenty, bez ohledu na národnost, kteří jsou ohroženi válečným konfliktem na Ukrajině.

UHK nabízí studium na čtyřech fakultách, na fakultě informatiky a managementu, přírodovědecké fakultě, filozofické fakultě a pedagogické fakultě. UHK studuje zhruba 6500 lidí, včetně zahraničních studentů.

Spolupráci s partnerskými univerzitami v Rusku vypověděla také například Masarykova univerzita a Mendelova univerzita v Brně. Akademie věd ČR v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu ukončí či přeruší smlouvy o vědecké spolupráci s institucemi z Ruska a Běloruska. 

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz