Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

Hradecké KACPU se stěhuje z Aldisu do budovy u nádraží

30. 3. 2022

Hradecké KACPU se stěhuje z Aldisu do budovy u nádraží 11 snímků
V Hradci Králové dnes v poledne začalo stěhování Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU). Z Kongresového centra Aldis na Eliščině nábřeží jej kraj stěhuje do své administrativní budovy poblíž autobusového a vlakového nádraží. Na novém místě centrum zahájí provoz ve čtvrtek dopoledne. Nápor uprchlíků na centrum v posledních dnech výrazně zeslábl.

"Vyzkoušeli jsme si provoz ve velkých sálech (Aldisu) a zjistili, že KACPU dokáže fungovat efektivně i na menším prostoru. Stěhujeme se do místa, které je dostupnější z hlediska přepravy uprchlíků veřejnou dopravou," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS). Odstěhováním centrum podle něj také přestane blokovat Aldis, kde se bude v následujících měsících konat řada komerčních akcí.

S přípravou nových prostor v budově na adrese Na Okrouhlíku 1371 začali pracovníci kraje a hasiči již v minulých dnech. Zejména stěhovali a montovali nábytek. Již dnes dopoledne stěhovali provozní zázemí centra, například potraviny či věci pro děti.

"Po oficiálním přerušení provozu ve 12:00 začalo stěhování výpočetní techniky, kopírek, tiskáren a dalších věcí potřebných k registraci uprchlíků," řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Mluvčí hasičů Martina Götzová doplnila, že pokud by se někdo například v noci na čtvrtek ocitl v nouzi, jsou mu hasiči připraveni zajistit zázemí.

V budově Na Okrouhlíku bude v přízemí u vstupu vedle recepce čekárna a místo pro vyřízení žádosti o ubytování. Vlastní centrum se všemi agendami zabere celé první patro osmipodlažní budovy. "Prostory byly dosud nevyužívané. V minulosti byl v budově úřad práce, nyní v ní sídlí například pedagogicko-psychologická poradna nebo krajská Správa silnic," řekl Lechmann.

Podle hejtmanství by prostory měly být dostatečné. Pro případ, že by nestačila čekárna, hasiči by na parkovišti před budovou postavili nouzový stan.

Od čtvrtka středisko na novém místě vzhledem k úbytku uprchlíků zkrátí provozní dobu. Dosud fungovalo nepřetržitě 24 hodin denně, od čtvrtka to bude 12 hodin od 07:00 do 19:00. Mimo tuto dobu bude centrum poskytovat uprchlíkům pouze pomoc při zajištění nouzového přespání do druhého dne. "V případě dalšího vývoje uprchlické krize jsme připraveni provozní dobu znovu upravit," uvedl hejtman.

Centrum od otevření 2. března dosud odbavilo 10.472 ukrajinských uprchlíků. Z toho 1540 uprchlíkům, tedy 15 procentům, středisko přes databázi hasičů zajistilo ubytování. Zatímco v prvních týdnech provozu centrem denně prošlo v průměru 600 lidí, v posledních dnech se jejich počet snížil na zhruba 200 za den. V neděli centrum odbavilo 135 uprchlíků, v pondělí 221 a v úterý 176.

Registrační centrum pro uprchlíky zajišťuje vydání víza, kontakt s úřadem práce, sjednání zdravotního pojištění, případně zajištění ubytování. "Veškerou administrativu usnadňuje to, že registrace probíhá na jednom místě," uvedl Lechmann.

ČTK
redakce@salonkyhk.cz
Foto: HZS KHK