Sobota

1. října 2022

Nyní

11°

Zítra

11°

Svátek má

Hradecké KACPU už odbavilo 10 tisíc lidí, příliv uprchlíků slábne

28. 3. 2022

page.Name
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajincům (KACPU) v Hradci Králové odbavilo od počátku svého fungování do nedělní půlnoci 10 075 ukrajinských uprchlíků. Z toho 1498 uprchlíkům, tedy 15 procentům, středisko přes databázi hasičů zajistilo ubytování. ČTK to dnes řekla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Příliv lidí prchajících z Ukrajiny před ruskou agresí do hradeckého centra v posledních dnech výrazně zeslábl. V posledních čtyřech dnech přicházelo od 186 uprchlíků ve čtvrtek po 135 uprchlíků v neděli. V předchozím týdnu se denní počty uprchlíků odbavených centrem pohybovaly kolem 350 a v předminulém týdnu na úrovni 550 lidí.

Postupně klesá i potřeba ubytování pro ukrajinské uprchlíky. V sobotu centrum zajistilo ubytování devíti z nich a v neděli 51. Před týdnem jich hasiči za sobotu a neděli ubytovali 151. Podle hejtmanství asi dvě třetiny uprchlíků, kteří prošli hradeckým centrem, bydlí v ubytovacích kapacitách kraje, obcí, neziskových a jiných organizací, zbylá třetina u rodin a soukromníků.

Ve středu 30. března odpoledne se bude asistenční centrum stěhovat z nynějších prostor v přízemí Kongresového centra Aldis do krajské administrativní budovy Na Okrouhlíku blízko vlakového a autobusového nádraží. Tam by mělo pokračovat od dopoledne 31. března.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz