Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Hradecký poslanec Matěj Havel skončí jako ředitel Gymnázia J. K. Tyla

22. 3. 2022

page.Name
Necelých šest měsíců poté, co byl zvolen poslancem, oznámil ředitel Gymnázia J. K. Tyla Matěj Ondřej Havel svůj odchod z vedení školy. Havel podle svých slov došel k závěru, že není možné obě funkce vykonávat naplno. Vedení nejstaršího hradeckého gymnázia tak od nového školního roku převezme osmadvacetiletý učitel matematiky a zeměpisu Tomáš Měkota.

Matěj Ondřej Havel se stal ředitelem Gymnázia J. K. Tyla v létě roku 2018. Jako člen TOP 09 nejprve v roce 2020 neúspěšně kandidoval do krajského zastupitelstva. Loni v říjnu pak kandidoval do Poslanecké sněmovny ze 4. místa kandidátky koalice Spolu v Královéhradeckém kraji. Díky skoro 11 tisícům preferenčním hlasům se nakonec posunul na první místo, získal mandát poslance a stal se kometou sněmovních voleb.   

Už v té době uvažoval o tom, zda obě funkce bude možné skloubit. "Budu to muset ještě zvážit. Ale sněmovna je zavazující a nekandidoval jsem proto, abych teď mandát složil," řekl Havel bezprostředně po zvolení. Po necelých šesti měsících fungování na obou pozicích se nakonec rozhodl, že post ředitele školy dočasně opustí. 

"Těžko se to kloubí, zkusil jsem si to pár měsíců a poznávám, že se nedá dělat obojí dohromady tak, aby se pracovalo pořádně. Mandát mi začal v říjnu, než se člověk rozkoukal a všechno naučil, byl únor. Možnost nechat se vystřídat se tak logicky nabízí až v dalším pololetí," uvedl Havel.

Vedení gymnázia od nového školního roku převezme osmadvacetiletý učitel zeměpisu a matematiky Tomáš Měkota. "Je to talentovaný kolega, který sdílí vizi a vytyčené cíle, skvěle zapadne do týmu vedení. Přestože se mi škola (dočasně) opouští nesnadno, kolegovi Měkotovi velmi držím palce, stejně jako celému našemu gymnáziu. Bylo mi ctí, být jeho ředitelem," napsal ke svému rozhodnutí poslanec za TOP 09.

Havel zatím definitivně neoznámil, zda se zúčastní i podzimních komunálních voleb v Hradci Králové. Odchod z vedení školy by mu ale mohl uvolnit ruce pro další kandidaturu. V hradeckých komunálních volbách kandiduje TOP 09 v koalici společně s Hradeckým demokratickým klubem s podporou Hradeckých patriotů a Liberálně ekologické strany. Lídryní kandidátky bude předsedkyně HDK Pavlína Springerová. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Matěj Ondřej Havel