Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Hradečtí zastupitelé zrušili dohodu o partnerství s ruským Kronštadtem

1. 3. 2022

page.Name
Zastupitelé Hradce Králové dnes schválili odstoupení od dohody o partnerství a vzájemné spolupráci s ruským městem Kronštadt. Učinili tak na návrh primátora Alexandra Hrabálka (ODS). Primátor návrh zdůvodnil tím, že město Petrohrad, jehož je Kronštadt administrativní součástí, v prohlášení podpořilo vojenskou invazi Ruska na Ukrajinu. Ruské jednotky vpadly na Ukrajinu 24. února.

Pro odstoupení od dohody s Kronštadtem hlasovalo 28 zastupitelů, dva zastupitelé se hlasování zdrželi. Konkrétně šlo o Aloise Havrdu z KSČM a Jana Groha z hnutí ANO. Další zastupitel z KSČM Lubomír Štěpán před hlasováním odešel ze sálu. Dalších šest zastupitelů v době hlasování na zastupitelstvu nebylo přítomno. 

K vypovězení smlouvy s ruským Kronštadtem minulý týden vyzvali primátora zástupci Starostů a nezávislých a také Pirátů. Primátor Hrabálek o několik hodin později oznámil, že tento krok sám navrhne zastupitelům.

Hradec Králové uzavřel dohodu o partnerství a spolupráci s Kronštadtem v listopadu 2019. Ruské historické město, které má asi 44 tisíc obyvatel, se tehdy stalo desátým partnerským městem Hradce Králové. Města se vyslovila pro spolupráci zejména v kultuře, vědě a školství.

Dohoda podle Hrabálka nebyla od jejího uzavření ničím naplněna. "Na březen 2020 bylo dohodnuto setkání, které se ale kvůli vypuknutí epidemie koronaviru neuskutečnilo. Od té doby další kontakt navázán nebyl," uvedl Hrabálek. Dodal, že dohoda má šestiměsíční výpovědní lhůtu, a to i bez udání důvodu.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz