Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Komentář: Děkujeme, odejděte, vzkázaly strany svým hvězdám na radnici

28. 3. 2022

page.Name
Hradecká radnice měla poslední čtyři roky mátožné vedení bez zapamatovatelných úspěchů. Tohle hodnocení kupodivu nevyplývá z nějakých srovnávacích průzkumů či z hlasů veřejného mínění. Tohle hodnocení vystavují svým kolegům na hradecké radnici sami jejich spolustraníci. Ti, kteří by přitom měli práci svých týmových kolegů obhajovat do roztrhání těla.

Hradec dosud vedlo vítězné ANO, ODS a zelená Změna, která koalici opustila dobrovolně už před předloni. Primátor Alexandr Hrabálek (ODS) a jeho náměstci Jiří Bláha (ODS) nebo Monika Štayrová (ANO) by měli být hvězdami letošních voleb. Funkce, ale raději neobhajujte, vzkazují nominace do čela kandidátek nadcházejících voleb i ohlasy z kuloárů jejich rodných stran.

Jako tým, který se se sebeironickým svérázem drolil za pochodu, má za sebou hradecká radnice debakl. Koalice na radnici se rozpadla, což je v Hradci opravdu historicky výjimečný výkon. Vlastně se neuměla sama ani rozpustit nebo úspěšně restartovat.

V posledních čtyřech letech měl Hradec ve svém vedení osobnosti, které s ostrou politickou exekutivou neměly zkušenosti. To může být výhoda naplňující heslo „Pusťte nás na ně!“ Výsledky ukázaly, že tentokrát to prostě nějak nevyšlo.

Hradecká buňka ANO, které volby před čtyřmi lety v Hradci vyhrálo, se raději zrušila sama. ODS v roce 2018 konečně „urvala“ po bolestném půstu v opozici primátorský řetěz. Jeho nositele – rozhodně nadějného - Alexandra Hrabálka k otěžím své kandidátky teď hradečtí občanští demokraté nepustili a nasadili místo něj šéfa hradeckých strážníků, který může první ostruhy v komunální exekutivě získávat rovnou roli prvního muže radnice. To rozhodně není poděkování za čtyřletou lopotu v čele statutárního města. 

Imrich Dioszegi
redakce@salonkyhk.cz