Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Komentář: Postavit stadion za války není cynismus

13. 3. 2022

page.Name
Hradec začal konečně zhmotňovat svůj sen o moderním fotbalovém stadionu. Od začátku roku se pod lízátky konečně staví. Za rok na jaře nahradí kopáče s lopatami, kteří dnes na budoucí hrací ploše předvádějí svou vyspělou techniku, kopáči v kopačkách. Když byli stavbaři v nejlepším a elita regionální smetánky si s kladívky zařečnila nad jeho základním kamenem a mohla si začít rozdělovat místa ve skyboxech, zase to musel někdo zkazit.

Rusové začali bombardovat ukrajinské paneláky, nemocnice a školky. Vyrabovaná města, vypálené porodnice a zabité děti vzdálené půl nádrže cesty autem od českých hranic nejsou nejlepší komparz pro spokojené snění o fotbalovém luxusu a Champions League.

Do toho všeho se přihlásí parta sluníčkářů, že Hradec má stamiliony korun do fotbalové arény poslat raději na boj s Putinem. A k tomu si přisadí ještě nebezpečnější škarohlídi s tím, že když má v obří firmě jednoho z dodavatelů nového stadionu třetinový podíl ruský oligarcha a prominent Putinova režimu. A že tak Hradec vlastně posílá veřejné peníze na zbraně vraždící Ukrajinu.

To vám pak představa o šťavnatém roast beefu servírovaném lepou hosteskou ve VIP salonku budoucí fotbalové arény zhořkne a ztrouchniví úplně.

...ale stavějte dál: Kdyby se Hradec nechal rozhodit a nešel si dál za svým ve věcech, které jsou výhradně jeho a dělají ho silnějším, byla by to chyba. Oslabilo by ho to. Realizace klíčových rozvojových veřejných projektů a plánů mezi ně patří. Hradecká radnice i kraj a jejich obyvatelé Ukrajincům pomáhají co můžou. Když chcete pomáhat, musíte mít sami sílu, odolnost i odvahu. Válka je černá můra, která zkazí snění každému. Pokud si ale sami nedokážeme jít za svým budeme slabší. A slabší nepomůže. Ten by brzy mohl potřebovat pomoc sám.

Imrich Dioszegi
redakce@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek