Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Navýšení ceny se nevyhneme, říká Strabag k fotbalovému stadionu

31. 3. 2022

page.Name
Nejdražší zakázka v historii města Hradec Králové se zřejmě ještě víc prodraží. Stavební sdružení vedené společností Strabag vyzvalo hradeckou radnici k jednání o zvýšení původní ceny ve výší 568 milionů bez DPH za stavbu nového fotbalového stadionu. Zdůvodňuje to výrazným růstem cen stavebních materiálů v poslední době. "Určitému navýšení se nevyhneme," napsala Salonkám mluvčí společnosti Strabag Edita Novotná. Válka na Ukrajině by pak podle stavebních firem mohla prodloužit také délku stavby.

Když se před pěti týdny sešli zástupci stavebních firem a města na slavnostním zahájení stavby nového multifunkčního stadionu, vypadalo to, že žádné problémy nehrozí. Jenže po několika týdnech je všechno jinak. K vysoké inflaci a nárůstu cen stavebního materiálu se na konci únor přidal ještě válečný konflikt na Ukrajině. A Strabag už 7. března odeslal na hradeckou radnici dopis, ve kterém žádá zahájení jednání o zvýšení ceny. 

Zatím podle Strabagu i hradecké radnice běží stavba podle harmonogramu. Aktuálně dělníci betonují tribuny. Podle stavební firmy je ale situace dlouhodobě neudržitelná. "Na projekt začala intenzivně doléhat aktuální absolutně nepředvídatelná a bezprecedentní situace na stavebním trhu, která souvisí zejména s událostmi na Ukrajině. Aktuálně se potýkáme zejména s výpadky dodávek oceli a dalších materiálů. Problematický je také jejich skokový cenový nárůst," napsala Salonkám mluvčí společnosti Strabag Edita Novotná. 

Takové změny na trhu jsme nemohli čekat my ani město, tvrdí Strabag

Strabag v dopise na radnici připomněl, že ceny pro stavbu byly kalkulovány v polovině dubna 2021. "Materiály nezbytné aktuálně pro provádění díla zaznamenaly od uzavření smlouvy skokový růst v desítkách a v některých případech dokonce stovkách procent," uvedl Strabag. Firma současně upozornila na to, že některé klíčové komodity pro stavbu se stávají hůře dostupnými či nedostupnými. Podle Strabagu takovou výjimečnou změnu okolností nemohla firma ani město v době předložení nabídky předvídat. 

Jak vysoké navýšení ceny budou stavební firmy po městu požadovat, zatím není jasné. "V tuto chvíli to není možné přesně stanovit. Snažíme se navýšení ceny v maximální míře omezit, ale určitému navýšení se z výše popsaných důvodů nevyhneme," uvedla Novotná a dodala, že aby byly dopady současné situace na projekt co nejmenší, bude nezbytný konstruktivní přístup všech zúčastněných. 

Hrozí i zpoždění dokončení, chybí ukrajinští dělníci

Sdružení, které tvoří vedle Strabagu ještě firmy Geosan Group a D&D Elektromont, radnici poslalo 7. března ještě druhý dopis. V něm poukazuje na změnu okolností po vypuknutí války na Ukrajině 24. února. Kvůli válce by podle firem mohlo dojít i ke zpoždění provádění díla.

"Riziko teď vidíme také v personálních kapacitách, pokud jde o dělnické profese. S rozbíhající se stavbou jsou personální nároky projektu stále vyšší a také my, stejně jako další velké stavební firmy, zaměstnáváme na našich stavbách i dělníky z Ukrajiny, kteří tvoří nemalou část dělnického personálu na tomto typu staveb," informovala mluvčí společnosti Strabag.

Situace se řešila i na hradeckém zastupitelstvu

Dopisy stavebních firem adresované městu Hradec Králové se staly tématem už na úterním zasedání hradeckých zastupitelů. Podrobnosti k dopisům chtěl od vedení města opoziční zastupitel Martin Hanousek (Zelení). "Měli byste nám ty dopisy poskytnout. Je to největší zakázka na městě a měla by o tom být informována i veřejnost," říkal směrem k investičnímu náměstkovi primátora Jiřímu Bláhovi (ODS). Podle Hanouska byla zakázka špatně připravená a vedení město k ní nyní zatajuje informace. Případné navýšení ceny podle něj Změna pro Hradec a Zelení nepodpoří. 

Náměstek Bláha jeho slova odmítl s tím, že "kolem výstavby není naprosto žádná mlha". Informace o žádosti firem o zvýšení ceny zakázky následně nicméně potvrdil. "Ceny v době, kdy byla věc dodavatelem kalkulována a soutěžena a ceny dnešní se velmi liší. Je tedy na dodavateli a investorovi o té věci jednat," řekl zastupitelům. Kritiku vůči vedení města odmítl i radní Jiří Langer (za ANO). "Nikdo nemohl čekat, že v průběhu výstavby dojde k tomu, k čemu došlo. Projekt byl připraven dobře, ale vstoupily do toho věci, které nikdo nečekal. Nikdo nemůže za to, co se přihodilo ve světě," vysvětloval zastupitelům. 

Radnice ve středu zastupitelům dopisy poskytla

Hradecký magistrát během středečního dne všem hradeckým zastupitelům dopisy stavebních firem zaslal. Podrobněji se k situaci vyjádřil na twitteru i investiční náměstek Jiří Bláha. Město podle něj předá situaci právnímu oddělení a své stanovisko připojí i administrátor stavby společnost Arcadis. Variant řešení, o kterých radnice uvažuje, je podle Bláhy hned několik.

"Není na místě podléhat záměrně šroubované hysterii před komunálními volbami. Globální vlivy, které nikdo nemohl predikovat, zkrátka mají dopad i na Hradec. A my se k nim musíme postavit konstruktivně čelem," napsal mimo jiného Bláha. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz