Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

ODS povede do komunálních voleb šéf hradeckých strážníků Miroslav Hloušek

7. 3. 2022

page.Name
Volebním lídrem ODS a kandidátem na post primátora pro podzimní komunální volby v Hradci Králové se stal dlouholetý ředitel městské policie Miroslav Hloušek. Šéf strážníků na pondělním volebním shromáždění hradecké ODS s přehledem porazil předsedu zastupitelského klubu ODS Martina Soukupa i současného primátora Alexandra Hrabálka.

Do souboje o post lídra občanských demokratů pro podzimní komunální volby se už předem přihlásili tři kandidáti. Z pozice jedničky chtěl obhajovat post primátora současný šéf hradecké radnice Alexandr Hrabálek. Jeho vyzyvateli se stali předseda zastupitelského klubu ODS a někdejší náměstek primátora Martin Soukup a také šéf hradeckých strážníků Miroslav Hloušek. 

Právě ředitel Městské policie Hradec Králové v pondělí večer jednoznačně zvítězil. Miroslav Hloušek získal od delegátů téměř 60 procent všech hlasů. Muž, který stojí v čele hradeckých strážníků už od roku 2005 dostal v tajných volbách celkem 32 hlasů. Na druhém místě skončil šéfa zastupitelů za ODS Martina Soukupa se 14 hlasy a překvapivým debaklem skončily volby pro současného primátora Alexandra Hrabálka, který od delegátů získal pouze 9 hlasů.

Samotného primátora prý výsledy příliš nepřekvapily. "V podstatě jsem čekal, že to takhle dopadne. Blahopřeji panu Hlouškovi a doufám, že se mu podaří udržet hladinu hlasů pro ODS aspoň na takové míře, na jaké přebere lídrovství," řekl Salonkám bezprostředně po pondělním hlasování Alexandr Hrabálek. 

Současný hradecký primátor podle svých slov pondělní prohrou s politikou rozhodně nekončí. "Z boje se neutíká. Vzhledem k tomu, že jsem byl potenciálním lídrem, tak bych chtěl zabojovat o postu dvojky na kandidátce," dodal Hrabálek. 

Před čtyřmi lety hradecká ODS obsadila v komunálních volbách v Hradci Králové třetí místo. Vítězné hnutí ANO jí ale nakonec nabídlo při povolebních vyjednáváních post primátora. Ten obsadil právě někdejší děkan farmaceutické fakulty Alexandr Hrabálek. Původně vedla radnici koalice hnutí ANO, ODS a Změny pro Hradec a Zelených. Po odchodu poslední jmenované strany zůstala na radnici menšinová koalice ODS a hnutí ANO.

V letošních volbách tak budou občanští demokraté post primátora obhajovat. Navzdory doporučení celostátního vedení bude ODS v Hradci Králové kandidovat samostatně. Celostátní partneři z koalice Spolu TOP 09 i KDU-ČSL v Hradci spolupráci s ODS odmítli.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: ODS, Petr Neckař