Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Potřeba bude dlouhodobá pomoc, upozorňuje ředitelka hradecké charity

2. 3. 2022

page.Name
Ředitelka Diecézní charity Hradec Králové Anna Maclová neskrývá nadšení z vlny solidarity, která se v posledním týdnu vzedmula v hradecké veřejnosti po začátku ruské agrese na Ukrajině. Aktuálně už je podle ní ve městě možná až 400 uprchlíků z Ukrajiny.

Hodně náročné dny prožívá v posledním týdnu ředitelka Diecézní charity HK Anna Maclová. Od začátku ruské agrese téměř nepřetržitě pracuje se svými kolegy na pomoci pro lidi, kteří prchají před válkou do východních Čech i pro Ukrajince, kteří zůstávají ve své vlasti. Přímo přes Diecézní charitu HK už našlo ubytování v Hradci Králové zhruba sto uprchlíků z Ukrajiny. Ti jsou aktuálně v prostorách, které charitě poskytlo město Hradec Králové nebo i soukromníci. 

V Hradci už je až 400 uprchlíků z Ukrajiny

Celkově je v Hradci podle Maclové uprchlíků z Ukrajiny výrazně více. "Myslím, že celkově už je v Hradci Králové možná až 400 lidí z Ukrajiny, hodně jich je u svých příbuzných. O ubytování v současnosti prosí i někteří lidé z rodin. V prvních chvílích je přijali příbuzní, ale mnohdy teď žije v jedné místnosti třeba šest lidí a to je dlouhodobě neudržitelné," vysvětluje ředitelka hradecké diecézní charity.

Ta je podle svých slov obrovsky vděčná za vlnu solidarity, kterou Hradečáci v posledním týdnu dávají najevo. "Chci poděkovat všem, kteří se nějakým způsobem snaží pomoci. Speciálně bych chtěla poděkovat své kolegyni Natalii Dotsenko, která je naší zaměstnankyní integračního centra pro cizince a uprchlíky a současně i předsedkyní Regionálního ukrajinského spolku ve východních Čechách. Ta je opravdovým srdcem naší spolupráce a pomoci. Také chci poděkovat lidem z Ukrajiny, kteří zde žijí a pomáhají opravdu od rána do večera," říká Maclová.

Linka pomoci

Diecézní charita HK zřídila telefonní linku, na které mohou občané každý den mezi 8. a 18. hodinou nabízet pomoc. Obracet se na linku mohou s žádostí o pomoc i uprchlíci z Ukrajiny. Provoz linky zajišťují pracovnice Integračního centra pro cizince, které pomáhají občanům z Ukrajiny s vyřízením legalizace pobytu, a také registrují nabídky na ubytování a pomoc dobrovolníků. Infolinka číslo 737 977 757, e-mail: ukrajina@hk.caritas.cz.

Diecézní charitu potěšilo středeční otevření Krajského asistenční centra pomoci Ukrajině v hradeckém Aldisu. "Převezmou od nás agendu ubytování a my se budeme moct věnovat vysloveně těm lidem. Ti potřebují zdravotní ošetření, podporu při jednání na úřadech a podobně. Společně s Univerzitou Hradec Králové také připravujeme projekty pro děti," vysvětluje Anna Maclová.

Nejezděte na Ukrajinu na vlastní pěst, prosí Maclová

Hradecká veřejnost je podle ředitelky hradecké charity hodně aktivní. S úsměvem říká, že někdy možná až příliš. "Je dobré, když se lidé obracejí na subjekty, které tu pomoc koordinují. Chceme vždycky bránit tomu, aby se někdo sbalil, nabalil dodávku a jel na hranice, kde má pak problém tu pomoc předat, "říká Maclová a zároveň apeluje na veřejnost, aby v laskavé pomoci Ukrajincům nepolevila: "Pamatujeme si, jak Hradec šil roušky, ale pamatujeme si také, že když byla pandemie dlouhá, nadšení opadalo. Je hodně důležité si uvědomit, že jsme teprve na začátku dlouhého konfliktu a pomoc bude potřeba skutečně dlouhodobá. Chtěla bych proto apelovat na lidi, aby vytrvali."

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz