Středa

29. listopadu 2023

Nyní

-2°

Zítra

-1°

Svátek má

Před magistrátem i krajským úřadem vlají tibetské vlajky

10. 3. 2022

page.Name
Od čtvrtečního rána visí před královéhradeckým magistrátem tibetská vlajka. Město se tak již po osmnácté připojilo k symbolické kampani Vlajka pro Tibet. O vyvěšení vlajky rozhodli zastupitelé města poté, co radní zapojení Hradce do kampaně Vlajka pro Tibet nejprve zablokovali. Tibetskou vlajku vyvěsil před své sídlo i Královéhradecký kraj.

„Pro Hradec je to tradiční připojení se k této kampani. Tímto aktem vyjadřujeme nejen solidaritu s Tibeťany, ale současně to vnímáme jako podporu všem utlačovaným národům a národnostním menšinám na celém světě. Myslím si, že především v této době, kdy svět prožívá ukrajinsko-ruský konflikt, který je aktem agrese proti suverenitě Ukrajiny a bojem za svobodu ukrajinského národa, je to více než symbolické,“ řekl k vyvěšení tibetské vlajky hradecký primátor Alexandr Hrabálek (ODS). 

Hradec Králové byl v roce 1996 jedním z prvních měst v Česku, které se ke kampani připojilo. Později na konci 90. let a na začátku 21. století radnice vlajku oficiálně nevyvěšovala. V posledních letech vlaje tibetská vlajka před magistrátem pravidelně, dnes na stožáru před magistrátem zavlála poosmnácté.

Posedmé vlaje tibetská vlajka také před krajským úřadem na Pivovarském náměstí v Hradci Králové. Na stožáru Krajského úřadu Královéhradeckého kraje tibetská vlajka poprvé zavlála v roce 2013. Podruhé se k akci Vlajka pro Tibet kraj připojil v roce 2017 a od té doby se účastní pravidelně.

Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Vyvěšením tibetské vlajky se připomíná potlačení protičínského povstání v hlavním městě Tibetu Lhase v roce 1959, po němž odešel do exilu nejvyšší představitel Tibetu, čtrnáctý dalajláma.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK, Královéhradecký kraj