Pondělí

15. července 2024

Nyní

22°

Zítra

21°

Svátek má

Startovací byty už město pro Ukrajince blokovat nebude, rozhodli zastupitelé

29. 3. 2022

page.Name
Hradečtí zastupitelé jednohlasně podpořili usnesení, podle kterého radnice začne znovu poskytovat startovací byty vylosovaným zájemcům. Během března město předávání startovacích bytů pozastavilo s odůvodněním, že je musí kvůli předchozímu rozhodnutí zastupitelů blokovat pro ukrajinské uprchlíky.

Schválení usnesení předcházela téměř dvouhodinová bouřlivá diskuze plná osobních invektiv mezi náměstkem primátora Pavlem Markem (za ANO) a opozičním zastupitelem Pavlem Vrbickým (Piráti), který o kontroverzním postupu města informoval minulý týden média. Městští úředníci startovací byty nepřidělovali kvůli usnesení zastupitelstva, které hovořilo o tom, že volné ubytovací kapacity má město nabídnout ukrajinským uprchlíkům. Zda do této skupiny patří i startovací byty, se stalo otázkou sporu.

Náměstek pro správu majetku města vysvětloval postup města už před úterním jednání zastupitelů. „Odbor majetku se domníval, že nemá jasné informace, co má dělat. Situace poslední dny intenzivně řešíme a pokud zastupitelstvem projde náš návrh, budou všechny startovací byty opět přidělovány v úplně normálním režimu. Musí to ale zaznít na zastupitelstvu," řekl Salonkám Marek už v pondělí. Usnesení, které dnes navrhl, nakonec podpořili zástupci všech politických stran. Tím se podle Marka přidělování startovacích bytů odblokovalo.

Opoziční zastupitelé vesměs nesouhlasili s názorem radnice, že startovací byty město muselo dle usnesení z 1. března blokovat. „Přístup radnice nedával smysl. Byty byly řádně přiděleny už loni na podzim, nebyly to volné byty. Nebyl jediný důvod, aby se do nich mladí Hradečáci nemohli nastěhovat," uvedl dnes po rozhodnutí zastupitelů Pavel Vrbický. Do systému bytování uprchlíků z Ukrajiny nabídne město podle rozhodnutí zastupitelů devět bytů, nikoliv ovšem startovacích.

V Hradci Králové je podle primátora Alexandra Hrabálka (ODS) aktuálně ubytováno asi 2000 ukrajinských uprchlíků, z toho přibližně 110 v zařízeních města. Ostatní jsou v ubytovacích kapacitách kraje a soukromníků či v rodinách.

Nejvíc uprchlíků z Ukrajiny město ubytovalo v kempu Stříbrný rybník, a to asi 80. Dalších asi 35 uprchlíků našlo zázemí v ubytovně městských Leteckých služeb na hradeckém letišti. Pokoje pro nouzové přespání město nabídlo v objektu městských lázní, ale protože v nich není možné vaření, tak nejsou pro ubytování uprchlíků vhodné.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK