Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Červnový magazín Salonky je na světě, přináší rozmanité a inspirativní čtení

1. 6. 2022

Červnový magazín Salonky je na světě, přináší rozmanité a inspirativní čtení 0 snímků
Fotbalisté Hradce Králové se v letošní sezóně FORTUNA: LIGY, kam se loni po čtyřech letech vrátili, umístili na skvělém šestém místě, což je skutečně velký úspěch. Pod ním je podepsán trenér Miroslav Koubek. S ním přinášíme hlavní rozhovor v červnovém vydání hradeckého magazínu Salonky a navíc zdobí titulní stranu.

Toto čerstvé a čtenářské oblíbené periodikum ode dneška najdete na vybraných distribučních místech po celém městě. V tematicky zaměřeném a zároveň aktuálním duchu se odvíjí článek o největším festivalu v České republice a jedné z největších přehlídek profesionálního i neprofesionálního a nezávislého divadla ve střední Evropě, který v pátek 24. června vstoupí do již 27. ročníku pod názvem Regiony – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové.

Vzhledem k tomu, že trojice hlavních organizátorů, kterými jsou Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a nezisková kulturní organizace kontrapunkt, vnímá aktuální situaci doma i v zahraničí nejen v souvislosti s nekončící pandemií nepřátelského viru či krutou agresí Ruské federace na Ukrajině, je mottem letošního ročníku: Regenerace kultury, regenerace kulturou! Během této největší červnové hradecké události bude součástí programu festivalu zhruba 300 akcí a v osmi dnech se představí 190 souborů z tuzemska i ze zahraničí.

Začínal v divadle v Chebu, hrál v Ostravě v divadle Petra Bezruče a nyní působí v Klicperově divadle v Hradci Králové. Nepřehlédnutelný byl například v hrách, jako třeba Figarova svatba, Jedlíci čokolády nebo Romeo a Julie. O tom, jak se mu hrál Jan Werich nebo jak si užívá popularitu související s jeho rolí v televizním seriálu ZOO, hovoří v dalším rozhovoru magazínu herec Jan Vápeník.

Ani v červnovém vydání nesmí chybět Příběh postavičky. Slávek Trávníček, který mapuje hradecké „figurky“ tentokrát představuje hned několik takových postav. Prvním z nich je Emil Hlaváč, který jako chodec celé dny brázdí ulice Hradce Králové, a za rok v nich nachodí kolem 3000 kilometrů. Dále tu máme Josefa Šujana s přezdívkou Kendy, jenž pro změnu jezdí na kole v námořnické kapitánské čepici a bílé košili. „Novýýý prostóóór“ zní zase naproti Centrálu v podání prodejce časopisu Nový prostor Tomáše Máši, které je slyšet až v dalekém okolí.

Dobrou duší hradeckých ulic je i Lukáš Tytl, kterého je možno potkávat všude, kde se něco ve městě děje. Lukáš chodí po různých slavnostech a akcích, koncertech a hospodách, kde oslovuje své známé. Naprosto jiná váhová kategorie je Ludvík Doležal, „muž z popela“. Svojí podobou a životem zaujal média v Evropě, která ho nazvala nejšpinavějším člověkem na starém kontinentě. Bydlel dokonce i v Hradci Králové, kde prý pracoval a měl partnerku. Zahraniční média okomentovala jeho zvláštní zálibu v ohni, a tím ho „proslavila“.

Za čtyři a půl roku v čele hradeckého dopravního podniku zažil nárůst cestujících v městské hromadné dopravě, ale také problémy související s covidem a vysokými cenami ropy a elektřiny. V čem je hradecká MHD unikátní? Jak se bude v nejbližším období měnit? A kdy si může vyzkoušet řízení autobusu každý z vás? To a mnohem víc prozrazuje v dalším rozhovoru ředitel Dopravního podniku města Hradce Králové Zdeněk Abraham.

Hokejisté Hradce Králové v květnu zahájit přípravu na novou sezónu. Mužstvo poznalo jen několik drobných změn. Cíle držitele Prezidentského poháru z minulého ročníku extraligy jsou jasné – navázat na to úspěšně. „Když budeme hrát dobrý hokej a budou chodit fanoušci, budu mít radost, že ta práce má smysl,“ vyhlásil generální manažer Aleš Kmoníček. K přípravným zápasům Mountfield nastoupí až v srpnu, čeká ho také Liga mistrů. O tom všem je článek v magazínu Salonky.

Smíšený pěvecký sbor Smetana z Hradce Králové, který letos slaví 100 let existence, patří k předním vokálním tělesům v České republice. V současné době je jeho součástí třicet zpěvaček a zpěváků. Sbor má velmi bohatý repertoár, který zahrnuje skladby všech hudebních období od renesance po současnou i světovou autorskou sborovou tvorbu i úpravy lidových písní. Osmým rokem stojí v jeho čele sbormistr Jan Jiráček, který nám poskytl rozhovor.

Červnové Salonky jsou tady, přejeme vám zajímavé čtení. Opakování je matkou moudrosti, proto: Čtěte Salonky! Salonky, jak už bylo uvedeno na začátku, najdete ode dneška na vybraných distribučních místech v Hradci Králové .

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek, Ondřej Littera