Úterý

28. listopadu 2023

Nyní

-2°

Zítra

-2°

Svátek má

Dohodnuto. Město připlatí 59 milionů, stadion ale bude větší

16. 6. 2022

page.Name
Dohoda mezi městem Hradec Králové a sdružením firem Strabag, Geosan a D&D Elektromont, které staví nový multifunkční fotbalový stadion v Hradci Králové, je na světě. Radnice podle ní zaplatí za stavbu stadionu o 59 milionů korun víc, než byla původně dohodnutá suma. Firmy také dostanou na dokončení stadionu dva měsíce navíc, hotovo by tak mělo být v červnu 2023. Z dohody bude ale překvapivě profitovat i město. Firmy rozšíří kapacitu stadionu z osmi tisíc na 9300 míst, zbourají starou tribunu, vybudují parkoviště a šatny pro mládež.

Dosáhnutím dohody skončilo úterní jednání o změně závazků mezi městem Hradec Králové jako investorem a sdružením firem Strabag, Geosan a D&D Elektromont, které staví nový multifunkční fotbalový stadion v Hradci Králové. Jednání se uskutečnilo na základě žádosti sdružení stavebních firem, které poukazuje na výrazný nárůst cen stavebních materiálů, energií a dalších vstupů. Původně žádaly firmy o zvýšení ceny o 69 milionů, nakonec by měly dostat milionů 59. Zároveň však pro město udělají i práce navíc.

Dohodu bude v úterý schvalovat zastupitelstvo města, primátor Alexandr Hrabálek (ODS) ale předpokládá, že by ji měli zastupitelé bez větších problémů schválit. Ve vyjednávacím týmu totiž kromě zástupců vedení města byla i opoziční lídryně Pavlína Springerová (HDK).

„Složení vyjednávací skupiny zajišťovalo transparentnost celého procesu, správce stavby a právníci zároveň dohlíželi, aby byly v maximální míře hájeny zájmy a pozice města. Celá věc byla prověřena, především s ohledem na platnou uzavřenou smlouvu a možnosti městského rozpočtu. Zastupitelům chceme na příštím jednání předložit řešení, které reaguje na turbulentní situaci na trhu se stavebním materiálem, na trhu práce a s energiemi. Současně ale budeme tlačit na to, aby navrhované prodloužení termínu dokončení stavby bylo konečné a nedocházelo k dalším časovým prodlevám,“ uvedl primátor Hrabálek s tím, že součástí dohody je prodloužení termínu dokončení díla o dva měsíce, a to z původně plánovaného dubna na červen příštího roku.

„Vyjednávací skupina v rámci dohody současně dojednala navýšení rozsahu stavebních prací. Dodavatel zbourá starou tribunu, místo které vzniknou další parkovací místa, parkoviště vybaví dobíjecími stanicemi pro elektromobily. Dále vybuduje šatny pro mládežnické oddíly v zázemí stadionu. Také by měl být navýšen počet míst k sezení z původních osmi tisíc na maximální možnou kapacitu 9300 míst,“ upřesnil parametry dohody investiční náměstek primátora Jiří Bláha (ODS).

Výslednou dohodu si pochvaluje i předsedkyně opozičního HDK Pavlína Springerová. „Bylo to složité a tvrdé, ale z mého pohledu férové jednání. Myslím si, že výsledkem je racionální dohoda zúčastněných stran, z níž jako vítěz vychází samotný projekt multifunkčního stadionu,“ řekla členka vyjednávacího týmu a zastupitelka města. 

Spokojenost panuje i na straně stavebních firem. „Jednání hodnotíme jako konstruktivní a doufám, že dosažený kompromis bude 21. června potvrzen i zastupitelstvem,“ uvedla Edita Novotná, tisková mluvčí společnosti Strabag. 

Stavba stadionu mezitím pokračuje dle harmonogramu, pokud zastupitelé v úterý schválí, kompletně hotový bude stadion nejdéle 28. června příštího roku.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz