Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Hospic ve Stěžerách je o krok blíž. Kraj daruje charitě pozemek

20. 6. 2022

page.Name
Královéhradecký kraj daruje Oblastní charitě Hradec Králové část pozemku ve Stěžerách na Hradecku, v areálu současného depozitáře Muzea východních Čech Hradec Králové. O darování pozemku dnes rozhodli krajští zastupitelé. Hradecká oblastní charita potřebuje pozemek pro výstavbu druhého kamenného hospice v kraji s kapacitou 16 až 20 lůžek. Muzeum využívá pouze hlavní budovu bývalé školy a garáže, přičemž rozsáhlé prostranství v areálu nikoli. Na vlastní náklady ho ale udržuje.

Oblastní charita má podle svého ředitele Vojtěcha Šůstka již územní rozhodnutí o umístění stavby Lůžkového hospice pro Hradecko ve Stěžerách a očekává výsledky řízení pro vydání stavebního povolení.

"Odhadované náklady na výstavbu hospice jsou nyní asi 150 milionů korun, přesnější číslo budeme ale znát, až vypíšeme výběrové řízení. Bude záležet také na tom, jestli uspějeme v dotační výzvě. Celý projekt bude financován z více zdrojů," řekl dnes ČTK Šůstek.

Královéhradecký kraji uzavřel s hradeckou oblastní charitou v roce 2018 smlouvu o právu na stavbu a smlouvu o smlouvě budoucí darovací. Nový objekt by měl stát do 31. prosince 2028, uvedli zástupci hejtmanství.

Zatím jediné lůžkové zařízení pomáhající nevyléčitelně nemocným lidem v kraji je v Červeném Kostelci. Hospic Anežky České nabízí tři desítky lůžek. Vznikl v roce 1995 jako první zařízení svého druhu v zemi.

Hospic je zdravotní a sociální služba, která nabízí pomoc těžce nemocným a umírajícím. Domácí hospic zajišťuje ošetřovatelskou a paliativní péči v domácím prostředí pacienta tak, aby mohl prožít poslední dny svého života doma, důstojně, v kruhu svých blízkých.

Královéhradecký kraj dá letos na podporu hospicové péče 21 milionů korun, zhruba stejně jako v roce 2021. Částku si rozdělili provozovatelé pěti domácích hospiců a kamenný Hospic Anežky České v Červeném Kostelci na Náchodsku. Kraj podporuje hospicovou péči od roku 2018. Na její podporu v roce 2021 vynaložil 20,5 milionu korun, zhruba stejně jako předloni.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz