Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Hovory H.K.: Zářná budoucnost Benešovku v nejbližších letech nečeká

29. 6. 2022

Hovory H.K.: Zářná budoucnost Benešovku v nejbližších letech nečeká 0 snímků
Unikátní široké debaty o palčivých hradeckých problémech, které propojují politiky, podnikatele i odbornou veřejnost, to jsou Hovory H. K. Nový pořad spustily hradecké Salonky letos v dubnu a v polovině června se natáčel druhý díl s podtitulem Jaká je budoucnost Benešovy třídy aneb priority města versus předvolební sliby. Pozvání moderátora Imricha Dioszegiho do debaty, která se uskutečnila přímo uprostřed nejlidnatějšího hradeckého bulváru, přijala lídryně hnutí ANO do zářijových voleb a kandidátka na primátorku Jana Šandová, pirátský zastupitel žijící na Benešově třídě Pavel Vacek, místopředsedkyně zdejší komise místní samosprávy (KMS) Zuzana Benešová a významný hradecký architekt František Křelina.

Hradecká Benešova třída je pravděpodobně nejhustěji osídlenou částí celých východních Čech. Žije zde tolik lidí, jako má běžné okresní město. I proto Benešovka zejména před volbami tradičně poutá pozornost místních politiků, kteří si dobře uvědomují, že tisíce místních voličů mají sílu rozhodnout o tom, kdo povede hradeckou radnici. Jenže zatímco před pár dekádami se skutečně mohlo o Benešově (tehdy ještě Marxově) třídě hovořit jako o výstavním městském bulváru, dnes je možná vůbec nejznámější hradeckou ostudou. Zrezavělé zábradlí, zavřená schodiště či lávky v havarijním stavu nebo garáže, do kterých zatéká. I to je stav dnešní Benešovy třídy, jejíž revitalizaci se politikům přes opakované předvolební sliby nedaří dokončit. Oprav se v roce 2014 dočkala prostřední část ulice. Zbytek na ni dál čeká.

Podívejte se na záznam z celé debaty:

Plány na Benešovu třídu jsou už z roku 1967. Tehdejší Marxova třída měla být hlavní tepnou Moravského Předměstí. Jenže všechny tyto představy dávno vzaly za své. „Když se po revoluci začalo rozvíjet soukromé podnikání, vznikla zde celá řada obchodů a kaváren a začalo to tady žít. Hlavní ranou pro Benešovku, která měla plnit funkci nadokrskové vybavenosti, se pak ale stala výstavba obchodního centra Futurum. Po jeho otevření došlo k obrovskému odkrvení přízemního parteru Benešovky. Začali odsud mizet obchodníci, začaly stoupat nájmy a stěhovat se sem začali Vietnamci s malými stánky nebo herny a casina,“ popisuje hlavní problém Benešovky architekt František Křelina, jehož otec patřil mezi původní tvůrce tehdejší Marxovy třídy.

Umožnit výstavbu velkého obchodního centra v sousedství Benešovky, považuje Křelina za špatné politické rozhodnutí. „Myslím si, že tehdy politici dostatečně nechápali význam Benešovy třídy a neuvědomili si, že když se postaví v blízkosti gigantické obchodní centrum, tak občanskou vybavenost na největší městské třídě úplně položí,“ říká hradecký architekt. Že lidé v dnešní době na Benešovce v podstatě jen přespávají, potvrzuje i místopředsedkyně KMS Moravské Předměstí – sever Zuzana Benešová, která v diskuzi zastupovala místní obyvatele. „Město se bohužel po revoluci přestalo o svůj majetek starat jako řádný hospodář. Důsledkem je to, že nám Benešovka padá na hlavu. Konkrétně třeba lávka u Kozlovky je už mnoho let zavřená. Původně byl rozpočet na opravu asi 500 tisíc, teď už je to kolem 10 milionů,“ říká Benešová.

Město se podle ní v posledních letech přece jen snaží havarijní stav Benešovy třídy trochu zlepšit aspoň pomocí dílčích oprav. Pochvaluje si taky spolupráci s technickými službami pod vedením ředitele Tomáše Pospíšila. „Je pravdou, že v poslední době město na opravy na Benešovce nějaké peníze vydává. Opravdu ale hasíme jen to nejnutnější a velmi často i z bezpečnostních důvodů. Občas také dojdeme k něčemu, co už se ani vylepšit nedá, takže máme například na začátku Benešovky ve směru od polikliniky trvale uzavřené schodiště. Není v tom žádná systematičnost,“ tvrdí opoziční zastupitel za Piráty Pavel Vacek.

Kandidátka na primátorku za hnutí ANO Jana Šandová v diskuzi uvedla, že lidé na Benešově třídě si kvalitní život zaslouží a pro ní osobně je pokračování revitalizace prioritou. Konkrétnější záměry a termíny však možná i po poučení od svých předchůdců neslibovala. „Vnímám, že spolupráce radnice s komisemi místní samosprávy není ideální. Mrzí mě, že práce lidí v těch komisích často přichází vniveč,“ popisuje Šandová jeden z problémů, který by se prý mohl v budoucnu zlepšit. Lepší spolupráci s městem by si přála i zástupkyně KMS Zuzana Benešová. Podle ní se nyní o plánech města dozvídají občané až na poslední chvíli.

Jak to tedy vypadá s vytouženou revitalizací Benešovy třídy aktuálně? Navzdory dřívějším vyjádřením z vedení města je zřejmé, že dřív jak v roce 2025 nezačne. Zatím město žádá teprve o územní rozhodnutí. „Občané si musí uvědomit, že formální záležitosti s územním rozhodnutím nebo stavebním povolením jsou záležitostmi státní správy a město to může jen velmi těžko ovlivnit. Samotná revitalizace bude rozhodně velmi nákladná a myslím si, že se to neobejde bez úvěru. Město je ale v dobré finanční kondici, takže si ten úvěr bude moci dovolit,“ řekl Salonkám primátor Alexandr Hrabálek (ODS). Na finanční náročnost upozornil při debatě i opoziční zastupitel Pavel Vacek. „Nemůžu úplně sdílet optimismus, protože vím, kolik peněz je městské kase. Podle odhadu by se tady měla prostavět zhruba miliarda korun. My budeme šťastní, když se během příštího volebního období podaří začít s další etapou,“ řekl pirátský zastupitel. Celkově chybí na Benešovce ještě čtyři etapy.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Sandra Kozáková, Sára Doležalová