Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Hradec bude vlastnit celý Aldis. Za akcie město zaplatí 26 milionů

21. 6. 2022

page.Name
Kongresové centrum Aldis se stane majetkem stotisícového Hradce Králové, od odborových svazů získá město všechny akcie Aldisu. Dnes o tom rozhodli královéhradečtí zastupitelé. Kladně se vyjádřilo 24 z 30 přítomných zastupitelů, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Kateřina Šmídová. Za 51,45 procenta akcií Aldisu město zaplatí 26,36 milionu korun a stane se jediným vlastníkem Aldisu.

Zastupitelé Hradce Králové již v květnu schválili záměr koupě akcií. Rada města před týdnem schválila smlouvy o převodu akcií.

Počátkem roku město s odboráři řešilo, jak Aldis zbavit zhruba šestnáctimilionové ztráty za minulé tři roky, a tím společnost stabilizovat. Záměr, že ztrátu vlastníci vyrovnají dobrovolnými peněžními vklady do Aldisu, se však nenaplnil, protože odboráři městu dali nabídku na odkup akcií Aldisu. Odbory pro prodej rozhodly proto, že Aldis nyní odborům nic nepřináší. Ani v minulosti z něj odbory žádné výnosy neměly, uvedli dříve zástupci Odborového svazu KOVO.

Před městem jako novým vlastníkem Aldisu bude úkol vyřešit problém vlastnictví pozemků pod budovou Aldisu a jeho parkovištěm. Pozemky o rozloze asi 10.000 metrů čtverečních vlastní stát a Aldis z nich platí nájem, letos to budou necelé tři miliony korun. Současná cena pozemků může být podle zástupců radnice kolem 72 milionů korun.

V minulých letech vedl Aldis se státem neúspěšný soudní spor o vlastnictví pozemků. Spory skončily uzavřením dohody o narovnání s tím, že Aldis státu za předchozí užívání pozemků zaplatil v letech 2019 a 2020 celkem 43 milionů korun.

V roce 2021 měl Aldis výnosy 28,2 milionu korun a kvůli covidovým omezením vykázal ztrátu 5,2 milionu korun. Významnou část výnosů společnosti tvořily v letech 2020 a 2021 státní podpory z programů antivirus. V posledním předcovidovém roce 2019 tržby Aldisu byly přes 41 milionů korun.

Centrum Aldis, které bylo otevřeno v roce 1993, je největším zařízením svého druhu v Královéhradeckém kraji a pořádá i akce celostátního významu. Disponuje jedním z největších sálů v zemi s kapacitou až 1500 míst, celková kapacita objektu přesahuje 2500 lidí.

ČTK