Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Hradec podpoří sdílená kola. První čtvrthodina bude od července zdarma

15. 6. 2022

page.Name
Zcela zdarma budou moct lidé v Hradci Králové využívat od července letošního roku sdílená kola společnosti Nextbike na jízdy do 15 minut. Umožní to finanční podpora služby z rozpočtu města. Hradecká radnice by měla dotovat provoz kol prozatím jeden rok od začátku července a předběžně počítá s výdaji na úrovni dvou milionů korun.

V Hradci Králové funguje služba sdílených kol od jara roku 2020. Po ročním pilotním provozu, ve kterém mohli Hradečáci využívat prvních 15 minut jízdy zdarma, loni na jaře společnost Nextbike zpoplatnila i první čtvrthodinu a využívání kol ze strany veřejnosti poté značně pokleslo. I proto se loni v létě zastupitelé na návrh opoziční zastupitelky Pavlíny Springerové (HDK) usnesli, že by radnice měla právě sdílená kola finančně podpořit.

Letos v lednu pak zastupitelé podpořili návrh Kamila Kubici (Piráti) na vypsání tendru na provozovatele, kterého radnice podpoří až dvěma miliony korun ročně. Ten musí zajistit minimálně sto kol a také s městem sdílet data o provozu. Na druhý pokus se nyní povedlo provozovatele vysoutěžit. Společnost Nextbike včera schválili na svém zasedání hradečtí radní a od července tak budou moci lidé jejich kola opět využívat první čtvrthodinu bez poplatku. 

„Naše město je pro cyklistiku jako stvořené, jelikož nabízí řadu cyklotras, neustále se rozšiřují parkovací stání pro kola a terén není nijak náročný. Systém sdílených kol podle mne ocení především studenti nebo pracující, kteří se potřebují rychle v centru města přesouvat z jednoho místa na druhé,“ říká primátor Alexandr Hrabálek (ODS). Městem podporovanou službu bude provozovat společnost Nextbike, která má svá kola rozmístěná po městě i v současnosti. Od července pro ni platí povinnost nabídnout lidem čtvrthodinu zdarma a mít v ulicích města aspoň 100 kol. 

Za každé zapůjčení kola po dobu delší než tři minuty bude město provozovateli platit  téměř 13,88 Kč bez DPH. „Prozatím máme na provoz kol přiděleny dva miliony korun v rozpočtu a stejnou částku ve výhledu, uvidíme, na jak dlouhou dobu bude částka stačit. Bude záležet na zájmu občanů o tuto službu,“ říká náměstek primátora pro oblast rozvoje města Jiří Bláha (ODS). Díky městské dotaci budou mít uživatelé sdílených kol prvních 15 minut jízdy zdarma. „Jakmile tato časová lhůta uplyne, budou muset uživatelé hradit částku 16 korun za 30 minut,“ dodává Bláha.

Uvedené podmínky budou platné po dobu jednoho roku, poté by mohli získat výhodu například všichni držitelé nového kuponu připravovaného odbavovacího systému MHD. „Hledali jsme možnosti, jak zvýšit zájem veřejnosti o jiné způsoby dopravy, než jsou osobní automobily. Zajímavou variantou je vytvoření tarifů, v rámci kterých budou mít registrovaní uživatelé připravovaného odbavovacího sytému MHD řadu výhod. Jednou z nich je například více minut užívání sdílených kol zdarma,“ dodává náměstek pro správu městských organizací Pavel Marek (za ANO). O provozu sdílených kol v příštích letech a zvýhodněných tarifech budou ještě za rok znovu jednat orgány města.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Facebook nextbike