Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

OBRAZEM: Stavba stadionu nabrala zpoždění, lízátka se vrátí ještě letos

28. 6. 2022

OBRAZEM: Stavba stadionu nabrala zpoždění, lízátka se vrátí ještě letos 0 snímků
Stavba fotbalového stadionu v Hradci Králové nabrala proti původnímu harmonogramu zpoždění dva a půl měsíce. Město se v minulých dnech dohodlo s konsorciem stavebních firem v čele se Strabagem na posunutí termínu o dva měsíce. Zbylý půlměsíční skluz hodlají stavbaři dohnat. Při dnešní novinářské prohlídce staveniště to uvedl technický ředitel Strabagu Petr Kafka. Stavbu zbrzdil zejména nedostatek železa a pracovníků. Stadion za 631 milionů korun bez daně by měl být hotový na konci června 2023.

"Měli jsme obrovské problémy s dodávkami železa," řekl Kafka s tím, že ocel na stadion se nakonec podařilo sehnat v Turecku. Stavbaři hodlají na stavbu nasadit více lidí. "Dnes jsme posílili o 15 lidí a dalších 25 by mělo ještě přibýt. Musíme je již zajišťovat v cizině, například v Bulharsku. Do konce října chceme být hotoví s monolitickými betonovými konstrukcemi," řekl Kafka. Vedle Strabagu konsorcium tvoří firmy Geosan Group a D&D Elektromont. Od loňského srpna stavbaři dělali hlavně demolice a přípravné práce. Vlastní stavba začala letos na konci února.

Ještě v polovině června přitom primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek (ODS) před schvalováním dodatku o zvýšení ceny hovořil na tiskové konferenci o tom, že stavba běží podle harmonogramu. To však evidentně nebyla pravda. 

I přes zpoždění prací dnes už staveniště dává přibližnou představu o podobě stadionu. Stavbaři nyní budují strop druhého ze čtyř podlaží hlavní západní tribuny a betonují sloupy a ochozy zbývajících tří tribun. Zhruba u pětiny z budoucích 9300 míst k sezení již mají udělané bednění a montují na něj armaturu pro sedadlové stupně.

Začala oprava lízátek, vrátí se do konce roku

V pondělí stavbaři začali s repasí čtyř stožárů osvětlení z původního stadionu, takzvaných lízátek. Odstranili z nich staré reflektory, žebříky a nepotřebné konstrukce. "Staré nátěry se otryskají, sváry projdou rentgenovou kontrolou," řekl oblastní ředitel Strabagu Aleš Fišer. Rekonstrukce osvětlení by měla být hotová na podzim. Po vztyčení do konce roku by měla být lízátka opět dominantou města.

Kromě termínu stavbaři s městem v minulých měsících řešili především cenu díla. Kvůli nepředpokládanému růst cen materiálů a dalších vstupů žádali po městu navíc 69 milionů korun. Nakonec se radnice se stavbaři shodla na zdražení o 59 milionů korun. V dohodě se stavbaři zavázali, že pro město udělají ještě další práce.

Sdružení firem tak zbourá starou východní tribunu, kde místo ní vybuduje parkoviště. Dále konsorcium vybuduje šatny pro mládežnické oddíly v zázemí stadionu a zvýší počet míst k sezení na 9300 z dříve plánovaných 8000. Všechna místa budou zastřešená.

"Stavba stadionu roste před očima a každý den se mění. Věřím, že se ji v tomto tempu podaří zdárně dokončit tak, aby ji mohli už od sezóny 2023/2024 naplno využívat hradečtí Votroci. Stejně tak bych si přál, aby se sem, stejně jako my, těšili také pořadatelé kulturních a společenských akcí, pro které budou moci prostory arény využívat,“ řekl dnes primátor Hrabálek. Podle Kafky je cílem firem stadion postavit co nejrychleji. K dohodě o zvýšení ceny a dalších pracích uvedl, že zisk Strabagu tím bude minimální až zcela žádný.

Město stavbu na místě polorozbořeného všesportovního stadionu z roku 1966 připravovalo přes 15 let. Stadion by měl splňovat i požadavek na multifunkční arénu. Například v prostorech západní tribuny půjde uspořádat společenské či jiné akce až pro 1200 lidí. Ve venkovních prostorách půjde na stadionu uspořádat například koncert až pro 25.000 lidí.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Patrik Jandejsek, Zdeněk Puš