Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Posluchači jednání zastupitelstva slyšeli z úst primátora další vulgaritu

22. 6. 2022

page.Name
Vulgární výraz z úst primátora Hradce Králové Alexandra Hrabálka (ODS) zakončil živý přenos z úterního jednání hradeckých zastupitelů. Posluchači, kteří sledovali přenos z jednání, slyšeli vulgaritu v jeho úplném závěru. Není to přitom první případ, kdy současný primátor a bývalý děkan Farmaceutické fakulty v jedné osobě neudržel nervy před mikrofonem a vypustil do éteru slovo, které by nejraději vzal zpátky.

Jindy důstojný akademik v čele hradecké radnice se kvůli svému nevhodnému chování při jednání zastupitelstva dostal pod vlnu kritiky už poněkolikáté. V roce 2020 působily jeho nářky na adresu investičního náměstka Jiřího Bláhy (ODS) víceméně úsměvně. Když Bláha začal opouštět své místo těsně před důležitým hlasováním, procedil značně rozladěný primátor před zapnutým mikrofonem: „Jirko, prosím tě, seď tam, vždyť budeme hlasovat."  V celém sále pak vypukl hlasitý smích.
 
Mnohem větší exces předvedl Alexandr Hrabálek loni v únoru při hlasování o odvolání Martina Hanouska (Změna pro Hradec a Zelení) z postu náměstka pro školství. Ve chvíli, kdy se začínalo hlasovat, všiml si primátor, že se náměstek Bláha zapomněl v předsálí a v době hlasování teprve přibíhal do sálu. Vedení města mělo přitom i s hlasy opoziční KSČM k dispozici jen nejtěsnější možnou většinu.

Mikrofon v tu chvíli zachytil zoufalé nářky primátora. „Ježišmarjá, Jirko prosimtě,“ utrousil Hrabálek a následně svého náměstka označil zcela nepublikovatelným vulgárním výrazem toho nejhrubšího typu. Náměstek Bláha nakonec k tlačítku doběhl včas a hlasovat stihl. Primátor ale ještě několik vteřin kroutil hlavou. „Já ho zabiju, já ho zabiju, fakt ho zabiju. Jirko prosimtě buď tady,“ ulevil si ještě do záznamu.

Hrabálek se posléze za své chování omluvil. Minulý týden o svém tehdejším excesu mluvil v rozhovoru pro Salonky. „To s tím nevhodným vyjádřením se probíralo mnohokrát. Je pravda, že by se takové věci neměly stávat a já jsem za to tehdy omluvil," řekl primátor. 

Uplynulo ovšem jen pár dní a posluchači, kteří sledovali na youtube online přenos z úterního jednání zastupitelstva, slyšeli z Hrabálkových úst vulgární výraz znovu. A to krátce poté, co si opoziční zastupitel Ivo Králíček (Změna pro Hradec a Zelení) stěžoval na úpravu zvukového záznamu z květnového zastupitelstva. Během tehdejšího Králíčkova vystoupení se měl podle několika posluchačů údajně primátor dopustit nevhodné, byť ne vulgární, poznámky. Ve zvukovém záznamu ze zastupitelstva na stránkách magistrátu však tento moment chybí. Zda byl úmyslně vystřižen nelze ověřit, ale několik málo vteřin v záznamu ve zmíněný moment chybí. 

V úterý se kvůli tomu strhla přestřelka mezi Hanouskem a Hrabálkem. Primátor jakoukoliv nevhodnou poznámku z květnového zastupitelstva odmítl. „Tam žádné nevhodné výrazy nebyly, jestli je máte, tady nám je řekněte. Pokud nám je neřeknete, nemá tato diskuze žádný smysl. Vy nemáte naprosto žádný důkaz, nevíte, co jsem řekl, já jsem tam totiž vůbec nic neřekl. Lžete vy," bránil se Hrabálek. 

Zatímco o nevhodném výrazu v květnu můžeme jen spekulovat, červnové zastupitelstvo zakončil primátor nevhodně zcela jednoznačně. Hradečtí Piráti zveřejnili videozáznam na sociálních sítích. 

Komu bylo hanlivé označení směřováno, není ze záznamu zřejmé. „Nemohl jsem tomu věřit, když mi to začali psát lidé poslouchající záznam. O to větší úlet, že jsme okamžik před tím vedli debatu, že nemá neuctivě komentovat vystoupení zastupitelů a dávat si pozor na mikrofon... a pár minut na to zase jede vulgarity...," napsal k záznamu Martin Hanousek. Na oficiálním záznamu na stránkách magistrátu vulgarita primátora chybí. Protože ono slovo vyřkl pár vteřin poté, co se se zastupiteli rozloučil, končí záznam těsně před tím. Posluchači sledující přenos ze zastupitelstva na youtube, však slyšeli i něco navíc. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz