Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Siniaková, muzeum či Sport Hradec Cup. Město rozdalo výroční ceny

2. 6. 2022

page.Name
Výroční ceny města a také ocenění Talent královéhradecké kultury rozdali včera zástupci radnice na slavnostním předávání cen v Jiráskových sadech. Nejvyšší ocenění města Hradce Králové, Cenu Dr. Františka Ulricha, získal varhaník Václav Uhlíř. Město ocenilo také publicistu Václava Součka in memoriam, tenistku Kateřinu Siniakovou, studenty Kateřinu Kiss a Michala Hubálka, Muzeum východních Čech v Hradci Králové a charitativní turnaj Sport Hradec Cup.

Jako první byla na středečním slavnostním večeru v Jiráskových sadech předávána ocenění Talent královéhradecké kultury za roky 2020 a 2021. Touto cenou město oceňuje mladé umělce z řad dětí a mládeže do 18 let, kteří dosáhli mimořádného úspěchu, umístění v soutěži nebo počinu v oblasti kultury. Výběr provádí na základě návrhů vzešlých z ankety mezi kulturní veřejností, školami a občany města kulturní komise. Ocenění mladí umělci následně obohatili svým účinkováním předávání výročních cen.

Ocenění Talent královéhradecké kultury 2020 a 2021 získali:

Jednotlivci

  • Andrea Šrámková – balet

  • David Štandera – divadlo

  • Antonín Housek – hudba, trubka

  • Martin Probošt – zpěv

  • Barbora Hůzová – výtvarný obor

  • Eduard Bičiště – výtvarný obor

Kolektivy

  • Klavírní duo Nela Fibichová a Dorotea Váňová

 

Hlavním programem večera bylo předání výročních cen města Hradec Králové, kterých je celkem šest a jsou udělovány na základě návrhů občanů a institucí. Jejich udělování posuzují odborné komise a finálně schvalují zastupitelé města. Jako první byla vyhlášena událost roku, ocenění za výjimečný čin, investici, projekt, stavbu, výjimečnou událost či akci v uplynulém roce přínosnou pro město a kvalitu života jeho obyvatel. Událostí roku 2021 v Hradci Králové se stalo konání 13. ročníku Sport Hradec Cupu, tradičního charitativního turnaje v malé kopané. Vybrat se v rámci této akce podařilo neuvěřitelných 1 618 500 korun, které byly rozděleny osmi handicapovaným dětem.

Cenu primátora za studentskou tvůrčí práci  si v oborech přírodovědných, technických a zdravotnických odnesla Kateřina Kiss za inovativní výzkum v medicíně, jehož výsledky obsahují dvě původní vědecké práce prezentující první výsledky studie v impaktovaných časopisech vysoké odborné kvality.

Druhou kategorií byly obory humanitní, společenské a pedagogické, kde exceloval Michal Hubálek, a to za autorství článku „A Brief (Hi)story of Just-So Stories in Evolutionary Science“ a spoluautorství článku „Experimentální studie akceptace pravidel přirozené dedukce v českém jazyce“, které získaly velmi pozitivní ohlas.

Za významné počiny na poli kulturním získalo výroční cenu s názvem Hradecká múza Muzeum východních Čech v Hradci Králové za novou stálou expozici Cesty města. Cesty města skýtají ve čtyřech sálech Kotěrovy budovy tři okruhy, které přibližují historii Hradce od pravěku až do dnešní doby, tedy K městu českých královen, K pevnosti a K Salonu republiky. Moderní multimediální instalace s dnes už nezbytným audio průvodcem propojuje velké dějiny s těmi malými, každodenními. K vidění je středověký model města, replika zvonu z Bílé věže, švédské opevnění z třicetileté války, pevnostní brána, prostřílená vrata venkovského stavení z prusko-rakouské války či model města od Františka Žaloudka. Součástí jsou 3D projekce sledující vývoj města, repliky Kotěrova Pražského mostu i Gočárova schodiště, interiér s dobovými obchody či kino Central. Expozice naplnila přání muzea, aby každý, kdo do ní vstoupí, měl zážitek, který si bude dlouho pamatovat.

Hradeckou sportovní cenu 2021 získala tenistka Kateřina Siniaková, rodačka z Hradce Králové a olympijská vítězka. S parťačkou Barborou Krejčíkovou zvítězily na Letních olympijských hrách v Tokiu 2020 v ženské čtyřhře, čímž pro Česko získaly první zlatou medaili zpod pěti kruhů v tenise. Společně také vyhrály French Open 2021, Australian Open 2022 a Turnaj mistryň 2021.

Cenu Primus inter pares město uděluje za výjimečné, dlouhodobé výsledky v oblasti kultury, vědy, výchovy, sportu. V letošním roce byla udělena Václavu Součkovi in memoriam za dlouholeté mistrovství slova, jazyka i humoru nejen v rozhlase. Václav Souček byl konferenciér, kabaretiér a příležitostný zpěvák Lokálky, vládl kultivovaností, břitkostí a ironií. Byl velkým znalcem folkové scény, proslul i jako redaktor regionálního studia Českého rozhlasu v Hradci Králové, kde více než 25 let uváděl Glosu Václava Součka. V roce 2005 získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky.

Na úplný závěr večera pak přišla na řadu hlavní cena. Cenu dr. Františka Ulricha v letošním roce obdržel varhaník, diecézní organolog a pedagog Václav Uhlíř. Nenápadný a skromný muzikant s pokorou celý život slouží „nástroji věčnosti“, což uložil i do unikátní výpravné publikace Varhany královéhradecké diecéze. Varhaník, diecézní organolog a pedagog působí od roku 1970 na kůru kostela Panny Marie v Hradci Králové. Soustavně se věnuje koncertní činnosti, spolupracuje s mnoha orchestry. Je pedagogem na pardubické konzervatoři, kde vyučuje improvizaci a organologii a externě působí i na hudební katedře Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Papež Benedikt XVI. ho ocenil vyznamenáním Pro Ecclesia et Pontifice.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: MMHK