Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Záchrana dřevěné zvonice na Novém Hradci úspěšně pokračuje

20. 6. 2022

page.Name
Oprava a záchrana dřevěné zvonice z počátku 17. století v královéhradecké čtvrti Nový Hradec Králové vstoupila do další fáze. Tesaři letos opraví plášť zvonového patra a střechu zvonice. ČTK to řekl organizátor rekonstrukce a starosta Vysoké nad Labem Jiří Horák. Jím vedená obec spadá pod novohradeckou farnost, které zvonice patří. Zvonice, které by bez oprav hrozil pád, stojí v areálu hřbitova s dřevěným kostelem sv. Jana Křtitele. Ten je také kulturní památkou.

V letech 2020 a 2021 stavbaři zbudovali nové základy zvonice a opravili základový rošt z masivních dubových trámů, který byl z velké části ztrouchnivělý. Bez rekonstrukce roštu hrozilo zřícení celé zvonice, která byla nakloněná a ve špatném statickém stavu. Tesaři dosud opravili i vnitřní nosnou trámovou konstrukci zvonice.

Prkenné opláštění zvonového patra je již rozebrané. "Zjistili jsme však, že budeme muset kvůli poškození hnilobou vyměnit 80 procent prken. Původně se uvažovalo o výměně pětiny prken. Ale byla hodně poškozená a po dřívějších opravách nebyla ani jednotná," řekl Horák. Letos by měli tesaři opravit čtyřboké zvonové patro včetně oken a podlahy a také střechu, která bude z modřínového ručně štípaného šindele. Opláštění bude z ručně tesaných prken.

V roce 2023 by měla jako poslední přijít na řadu oprava takzvané suknice, což je šindelové zastřešení spodní osmiboké části zvonice. Nyní je suknice rozebraná, aby bylo možno kolem zvonice postavit lešení.

Po opravě bude zvonice opět rovná, takže se v ní budou zřejmě muset i převěsit zvony. Ze dvou zvonů se převěšení bude týkat především většího zvonu o váze 700 kilogramů z roku 1583. Zvon byl zrekvírován za druhé světové války a nalezen po válce v roce 1947 v Hamburku. Na zvonici byl znovu pověšen v roce 1968, kdy již zvonice stála nakřivo. Po jejím nynějším narovnání by tak byl nakřivo zvon. Farnost plánuje, že rekonstrukci by mohlo završit pořízení třetího zvonu místo zvonu, který byl zrekvírován v roce 1917.

Podle dřívějších údajů zvonice vznikla na konci 16. století. Na základě dendrologických rozborů použitého dřeva a dalších pramenů se však její výstavba podle Horáka datuje do roku 1605. "Jde o stavbu vzpěradlovo-štenýřové konstrukce, která bývala typická pro podobné sakrální stavby v Polabské nížině. Takto zachovaných zvonic je v regionu již málo," uvedl Horák.

Rozpočet celé opravy činí 4,5 milionu korun a farnost ji financuje především z grantů od Hradce Králové, Královéhradeckého kraje a ministerstva kultury. Podle Horáka bude konečná cena opravy zřejmě vyšší. Kromě nynějšího zdražení materiálů a prací se v ceně projeví i větší rozsah opravy, protože zvonice byla zničená více, než se čekalo.

ČTK