Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Zaplaťte pokutu v plné výši, vzkázali hradečtí zastupitelé Sionu

2. 6. 2022

page.Name
Ukončení jednání o dohodě o narovnání a uplatnění nároku města vůči soukromé ZŠ Sion v plné výši odhlasovali tento týden na svém zasedání hradečtí zastupitelé. Město požaduje od Sionu půlmilionovou pokutu za to, že soukromá škola navzdory výpovědi nevyklidila včas městské prostory ZŠ Mandysova. Podle primátora nelegálně okupovala prostory celkem 93 dní. Ředitel ZŠ Sion Denis Doksanský platnost výpovědi rozporuje a zaplatit se nechystá. Několikaměsíční spor tak podle všeho nakonec přece jen skončí u soudu.

Ačkoliv to v posledních měsících vypadalo, že dlouho propíraný spor mezi hradeckou radnicí a soukromou ZŠ Sion skončí smírem, nakonec je všechno jinak. Hradečtí zastupitelé v úterý rozhodli o ukončení vyjednávání o vzájemné dohodě a tajemnici magistrátu uložili, aby uplatnila vůči Sionu nároky města a ZŠ Mandysova v plné výši. Sion by tak měl zaplatit smluvní pokutu ve výši 547 tisíc za to, že od začátku roku až do 3. dubna zůstával v městských prostorách "Mandysovky" navzdory výpovědi. Další statisíce žádá radnice kvůli tomu, že kvůli postupu Sionu muselo vynaložit zvýšené náklady s přesunem dětí z městské mateřské školky. 

Tajemnice magistrátu Markéta Bartušová připravila pro zastupitele více variant řešení sporu. Na jedné straně byla možnost uzavřít spor s tím, že město ani Sion nebude po druhé straně požadovat žádné finance, na straně druhé pak právě vítězná varianta, která odmítá nároky Sionu vůči městu a požaduje po něm veškeré peníze za pokutu u zvýšené náklady města. Zástupci Sionu během jednání s městem tvrdili, že svými investicemi do městské budovy zhodnotili majetek města o zhruba 1,5 milionu korun. Podle radnice jsou však investice Sionu značně neprůkazné a navíc je případný nárok Sionu už dávno promlčený.

"Smlouvy se mají plnit a já jsem na to pana ředitele Doksanského upozorňoval. Nedodržel smlouvu a já jsem mu několikrát sdělil, že město po něm bude chtít náklady, které kvůli tomu vynaložilo a bude chtít smluvní sankci. To teď potvrdili zastupitelé," uvedl po hlasování primátor Alexandr Hrabálek (ODS). Pro tvrdý postup vůči Sionu hlasovalo celkem 20 zastupitelů napříč politickými stranami s výjimkou zástupců hnutí ANO. Právě za ANO se ředitel Sionu Denis Doksanský chystá v zářijových komunálních volbách kandidovat do zastupitelstva.

Za správné označil rozhodnutí zastupitelstva bývalý náměstek pro školství Martin Hanousek (Změna a Zelení). "Je to úplně jednoduché, k Sionu se musíme chovat jako ke každému jinému subjektu a pokud neplní smlouvy, má za to nést důsledky," popsal svůj názor Hanousek. Přidal se i další opoziční zastupitel Pavel Bulíček (Piráti), který odmítl, že by mělo město platit Sionu za mnoho let staré investice do městské budovy: "Běžná údržba je součástí smlouvy. Pokud si pronajmete byt, taky byste ho měl udržovat a dost možná si tam koupíte i nějaké vlastní věci. Uplatňovat zpětně nějaké nároky z roku 2005 je podle mě nesmysl".

Podle ředitele Sionu Denise Doksanského je však jednání města nefér. "Sešli jsme se s představiteli ODS a domluvili jsme se, že věc uzavřeme pokojně tak, že žádná ze stran nebude mít vůči té druhé žádné nároky a dojdeme k vzájemné nule. Byla to věc gentlemanské dohody a mrzí mě, že byla porušená. Město dobře ví, že jsme do těch prostor ze svého investovali," řekl Salonkám Doksanský s tím, že právní cestou se nyní nechystá uplatňovat nároky Sionu vůči městu, odmítá ale zároveň uznat nároky města vůči Sionu a zaplatit pokutu odmítá. Doksanský dlouhodobě tvrdí, že výpověď ze strany města byla v rozporu s dobrými mravy a považoval ji za neplatnou.

"Pokud nyní šance na smír padla, zpochybníme výpověď jako takovou, zpochybníme, nakolik je výše pokuty v míře obvyklé a celou tu částku vícenákladů, které mělo město údajně vynaložit v souvislosti s tím, že jsme neopustili budovu. Budeme se bránit do poslední koruny, do sporu půjdeme a budeme v něm tak dlouho, jak bude třeba. Klidně se budeme soudit dlouhé roky, rozhodně se nestane to, že bychom ty peníze zaplatili. Věřím, že nakonec vyhrajeme," doplnil Doksanský s tím, že dokazovací povinnost bude nyní na straně města a vzhledem k množství chyb nevěří, že by své nároky před soudem obhájilo. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek