Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Zdražení i zvýšení kapacity. Zastupitelé posvětili dohodu o stadionu

21. 6. 2022

page.Name
Hradečtí zastupitelé schválili dohodu města a stavbařů o navýšení ceny přestavby fotbalového stadionu o 59 milionů korun. Aréna, kterou buduje konsorcium tří firem v čele se společností Strabag, tedy nebude stát 568 milionů, ale 627 milionů bez DPH. Důvodem navýšení ceny je nepředpokládaný růst cen stavebních materiálů a dalších vstupů. Součástí dohody je prodloužení termínu dokončení stavby o dva měsíce na červen příštího roku. Firmy naopak v rámci dohody zvýší kapacitu stadionu o 1300 míst, zbourají starou tribunu a udělají další práce.

Pro dohodu dnes hlasovalo 22 hradeckých zastupitelů z 33 přítomných. "Je dobře, že se většina zastupitelů postavila na stranu stadionu a s jejich pomocí se ho podaří dokončit. Jejich přístupu si vážím a za jejich podporu děkuji. Myslím si, že podmínky, které se vyjednávacímu týmu podařilo dohodnout, jsou pro město vcelku výhodné," uvedl primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Stavební sdružení původně požadovalo navýšení ceny zhruba 69 milionů korun jako kompenzaci za výrazný nárůst cen stavebních materiálů, energií a dalších vstupů. Město na tyto vícenáklady nakonec poskytne dle dohody 59 milionů. Součástí dohody jsou i další podmínky. "Dodavatel zbourá starou tribunu, místo které vzniknou další parkovací místa, parkoviště vybaví dobíjecími stanicemi pro elektromobily. Dále vybuduje šatny pro mládežnické oddíly v zázemí stadionu. Také by měl být navýšen počet míst k sezení z původních osmi tisíc na maximální možnou kapacitu 9300 míst,“ upřesnil parametry dodatku investiční náměstek primátora Jiří Bláha (ODS). Součástí dohody je také prodloužení termínu dokončení díla o dva měsíce z původně plánovaného dubna do konce června příštího roku.

Změny, které dnes schválilo zastupitelstvo, dojednal v minulém týdnu vyjednávací tým, ve kterém nechyběla ani zástupkyně opozice, předsedkyně HDK Pavlína Springerová. "Bylo to složité a tvrdé jednání, myslím si ale, že jeho výsledkem je racionální dohoda zúčastněných stran, z níž jako vítěz vychází samotný projekt multifunkčního stadionu. Za mě je ta dohoda pro město opravdu velmi výhodná," řekla Springerová.

Proti navrženému usnesení nehlasoval nikdo z přítomných zastupitelů. Celkem 11 zastupitelů se ale zdrželo. Vysvětlovali to nedostatečným časem na prostudování podkladů. "Všichni tady máme za rozhodnutí i hmotnou odpovědnost. Máme mít čas si ty materiály prostudovat a ne, že nám dáte poslední verze dokumentů v pondělí odpoledne. To je úplný amatérismus," uvedl během projednávání bodu opoziční zastupitel Martin Hanousek (Zelení).

Podobně hovořil i pirátský zastupitel Kamil Kubica. Ten navrhoval, aby se o změnách podmínkách smlouvy hlasovalo příští týden na mimořádném zastupitelstvu. "Nejsme proti, ale blbě se nám o tom hlasuje, když jsme neměli včas materiály," řekl Kubica. Jeho protinávrh, který počítal s odložením rozhodnutí na příští týden, ale neprošlo. 

Samotná stavba podle primátora Hrabálka pokračuje dle harmonogramu. Od loňského srpna stavbaři dělali na stavbě stadionu hlavně demolice a přípravné práce. Vlastní stavba začala na konci února, na staveništi nyní dělníci budují tribuny. Město stavbu na místě polorozbořeného všesportovního stadionu z roku 1966 připravovalo přes 15 let. Stadion by měl splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání. 

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz