Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Do komunálních voleb jde v Hradci rekordních 16 subjektů

19. 7. 2022

page.Name
Přihlášky k registraci pro zářijové komunální volby v Hradci Králové podalo 16 subjektů, což je o tři více než v roce 2018. Informoval o tom mluvčí hradecké radnice Petr Vinklář. Volby budou 23. a 24. září a v Hradci Králové budou voliči opět vybírat 37 zastupitelů. Ve volbách roku 2018 se do zastupitelstva dostalo sedm stran.

Podaných 16 kandidátek představuje nejvyšší počet od prvních svobodných voleb v roce 1990. Dosud nejvyšší počet stran kandidoval do hradeckého zastupitelstva v roce 2014, a to 15. Nejnižších 11 subjektů kandidovalo v letech 1994 a 2006.

Hradecká radnice nyní předložené kandidátní listiny zkontroluje. Zmocněnci kandidujících stran budou mít následně možnost případné nedostatky odstranit. O registraci či odmítnutí přihlášky úřad rozhodne do 6. srpna.

Kandidátní listiny registračnímu úřadu do termínu k dnešním 16:00 podaly hnutí ANO 2011, Česká pirátská strana, ČSSD, uskupení Demokratická strana zelených - Za práva zvířat - sdružení DSZ - Za práva zvířat a NK, uskupení Hradec rozumem, koalice Hradecký demokratický klub (HDK) a TOP 09 s podporou Hradeckých patriotů a LES, uskupení Hradečáci, uskupení Hradečtí kantoři a Nestraníci, lidovecká Koalice pro Hradec, KSČM, ODS, strana Roma Luma, hnutí Rozvíjíme Hradec, STAN, SPD a uskupení Změna pro Hradec a Zelení.

Mezi známými volebními lídry je v Hradci Králové pět žen. Ambicí stát se historicky první hradeckou primátorkou se netají krajská zastupitelka a radiologická laborantka Jan Šandová (ANO) a prorektorka Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová (HDK). DO zastupitelstva budou chtít dostat své strany také vodohospodářka Růžena Divecká (Koalice pro Hradec), bývalá krajská radní Táňa Šormová (KSČM) a středoškolská učitelka a ekonomka Irena Němcová (SPD). 

Lídrem ODS bude ředitel hradecké městské policie Miroslav Hloušek, Piráty povede do voleb stejně jako před čtyřmi lety poradce ve strojírenství Pavel Vrbický a Změnu pro Hradec a Zelené opět městský radní Adam Záruba. Lídrem hnutí STAN bude logistik Luboš Hoker. ČSSD se do hradeckého zastupitelstva po čtyřleté pauze pokusí vrátit z pozice lídra obchodní manažer Jan Král.

Lídrem hnutí Rozvíjíme Hradec bude senátor, hradecký a krajský zastupitel a právník Jan Holásek. Nový volební subjekt Hradečtí kantoři a Nestraníci povede ředitel ZŠ Mandysova Jan Faltýnek. Lídrem nového uskupení Hradec rozumem bude advokát a krajský předseda strany PRO Zdeněk Cvejn.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz