Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Dopravní podnik přeruší od pondělí provoz linek 4 a 8. Chybí mu řidiči

25. 7. 2022

page.Name
Dopravní podnik města Hradce Králové od pondělí 1. srpna dočasně přeruší provoz linek 4 a 8. Důvodem je nedostatek řidičů, se kterým se hradecký dopravní podnik dlouhodobě potýká. Už v červnu kvůli tomu musela hradecká MHD přejít do prázdninového režimu. Nyní přichází kvůli nedostatku řidičů další úsporné opatření.

O přerušení provozu linek 4 a 8 informoval hradecký dopravní podnik stručně na svých webových stránkách. Přerušení provozu by podle zveřejněného prohlášení mělo trvat od 1. do 31. srpna. "Omlouváme se za způsobené komplikace a děkujeme za pochopení," stojí ještě na webu dopravního podniku. 

Důvod pro přerušení provozu dvou linek dopravní podnik neuvedl. Podle zpráv z hradecké radnice ale není vysvětlení složité. Dopravní podnik prý stále trápí nedostatek řidičů a k přerušení provozu musel přistoupit proto, aby mohl dál garantovat provoz ostatních linek MHD.

"Dopravní podnik se už dostal do situace, kdy má problém některé linky zabezpečit. Doufejme, že je to nejlepší řešení, které trvá jen do konce srpna. Od září by měl naběhnout nový optimalizovaný jízdní řád, který má reflektovat i situaci ohledně řidičů. Situace ve všech dopravních podnicích je podobná ai soukromé přepravní firmy mají problémy," okomentoval situaci náměstek primátora Pavla Marka (za ANO), do jehož gesce dopravní podnik spadá. 

Čtyřku a osmičku, které patří mezi méně vytížené linky s nepříliš častou frekvencí spojů, proto dopravní podnik obětoval, aby další řidiči provozovali ostatní linky. Zda se situace zlepší do konce prázdnin, kdy by měly obě linky začít znovu jezdit, není v tuto chvíli zřejmé. Dopravní podnik se sice neustále snaží nabírat nového řidiče, bojuje však s vysokou nemocí řidičů a také faktem, že mnoho z nich postupně odchází do důchodu. 

Od září by měl dopravní podnik najet na klasický jízdní řád pro pracovní dny. Ten pro autobusové spoje naposledy v květnu. Od června kvůli nedostatku řidičů přešla hradecká MHD na prázdninový režim. Podle Marka by měl situaci od září řešit nový jízdní řád. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz