Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Hradec stavěl dva měsíce fotbalový stadion na černo, tvrdí stavební úřad

26. 7. 2022

page.Name
Město Hradec Králové podle mínění stavebního úřadu stavělo déle jak dva měsíce nový multifunkční fotbalový stadion na černo. Zastavení stavby vzhledem k pozdější nápravě situace nehrozí. Přestupek bude dál řešit jiný stavební úřad. Hradci i stavebním firmám podle zákona může hrozit pokuta až půl milionu korun.

Podle stavebního úřadu nebyla stavba prováděna v souladu se stavebním povolením déle než dva měsíce od prosince loňského roku do letošního února. Tedy v době, kdy na staveništi probíhaly kromě demolice i hloubkové vrty a zejména pak montáž nosné základové konstrukce - takzvaných pilot. Právě stavba pilot nebyla podle úřadu v souladu s původním stavebním povolením. Nápravu zjednala až změna stavby před dokončením, která ale nabyla právní moci až v druhé polovině února.

"Stavební úřad po vyhodnocení shromážděných podkladů dospěl k závěru, že co se týká prováděných pilot, tak stavba v období od 8.12.2021 do 17.2.2022 nebyla prováděna v souladu s jejím povolením," píše se mimo jiné ve sdělení stavebního úřadu. Podle stavebního úřadu změny v nosných konstrukcích stavby rozhodně nelze považovat za nepodstatné změny, jak tvrdily stavební firmy. 

Pokračování stavby není ohroženo

Úřad dále konstatuje, že vzhledem k tomu, že únorové povolení změny stavby s piloty počítá, neshledal důvod pro výzvu k zastavení stavby. Stavba stadionu tak není nijak ohrožena. Městu i stavebnímu konsorciu firem však přesto hrozí postih za přestupek stavebníka, respektive stavebního podnikatele. Podle zákona hrozí za tyto přestupky pokuty do výše půl milionu korun.  

Stavbu fotbalové arény připravuje Hradec Králové už desítky let. Jde o nejdražší investici v historii města. I s daní zaplatí radnice za stadion více než tři čtvrtě miliardy korun. Hned 38 milionů korun zaplatilo město správci stavby, kterým se už v roce 2020 stala společnost Arcadis. O to zarážející je fakt, že nyní vychází najevo, že stadion byl dlouhých 10 týdnů stavěn na černo. 

Hradec chtěl dotaci, v té době přitom stavěl bez povolení

Stavební úřad situaci ohledně stadionu zkoumal na základě podnětu hradeckého zastupitele Martina Hanouska (Zelení). Ten se na úřad už v únoru obrátil s dotazem, zda je fotbalový stadion stavěn v souladu se stavebním povolením. Po pěti měsících se dozvěděl, že během zimy tomu tak nebylo. "Dokazuje to, že správce stavby společnost Grinity (dříve Arcadis) nikdy nepracovala ve prospěch města, ačkoliv se za její služby vyhodí z okna 38 milionů Kč. Bokem a velmi podezřele se vyhodilo 38 milionů a město za tyto peníze nedostává odpovídající plnění," tvrdí Hanousek a připomíná, že v době, kdy byl podle stavebního úřadu stadion stavěn bez stavebního povolení, zároveň radnice žádala o třísetmilionovou dotaci od NSA. Ačkoliv nakonec Hradec dotaci nedostal z jiného důvodu, stavění bez platného povolení podle Hanouska případné přidělení dotace ohrožovalo. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Patrik Jandejsek