Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

OBRAZEM: O titul krajská stavba roku usiluje 19 staveb. Podívejte se na ně

22. 7. 2022

OBRAZEM: O titul krajská stavba roku usiluje 19 staveb. Podívejte se na ně 19 snímků
Celkem 19 staveb se přihlásilo do letošního ročníku soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje. Mezi účastníky najdete i sedm staveb z Hradce Králové. Na prestižní titul si dělá zálusk třeba kongresový hotel Aldis, Odlehčovací služba v Honkově ulici nebo nová sportovní hala na Pouchově. Kompletní seznam nominovaných najdete v článku. Výsledky již 19. ročníku soutěže vyhlásí pořadatelé na konci letošního roku.

Do soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje 2022 mohla být přihlášena stavební díla zhotovená a zkolaudovaná nebo s povoleným zkušebním provozem v období od 1. 1. 2019 do 31. 5. 2022. Stavba musí být zhotovena na území Královéhradeckého kraje a přihlásit ji je možné do jedné ze čtyř kategorií: domy pro bydlení a rodinné domy, stavby občanské vybavenosti, stavby pro průmysl a zemědělství a dopravní a inženýrské stavby.

Pořadatelé soutěže jsou Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Český svaz stavebních inženýrů, Česká komora architektů a Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR Hradec Králové ve spolupráci s Královéhradeckým krajem. Výsledky plánují pořadatelé vyhlásit na přelomu podzimu a zimy. Loni se krajskou stavbou roku stala proměna bývalého rychnovského kina v moderní knihovnu. Porota ji vybrala ze 16 přihlášených projektů.

Seznam přihlášených staveb:

1) Cihlovka 1, Hradec Králové
2) Domov pro seniory s komplexními službami v areálu nemocnice Opočno
3) II/321 Černíkovice – Domašín, obchvat
4) Kongresový hotel Aldis čp. 371, Hradec Králové
5) Odlehčovací služba – Honkova ulice, Hradec Králové
6) Oprava mostu na trati dolní Bousov – Libuň
7) Polyfunkční dům nad předávací stanicí A43, Hradec Králové
8) Rekonstrukce parteru před zimním stadionem, Hradec Králové
9) Rekonstrukce silničního mostu v obci Rudník
10) Rekonstrukce železniční stanice Jaroměř
11) Revitalizace a zatraktivnění pevnosti Dobrošov
12) Revitalizace stávajících objektů č.p. 24 a 25 Temný Důl
13) Rezidence Nerudovka, Nové Město nad Metují
14) Společenský dům U Proroka, Neratov v Orlických horách
15) Tělocvičná hala Pouchov, Hradec Králové
16) Terminál hromadné dopravy Nová Paka
17) Rekonstrukce ulice Hlavní, Hradec Králové
18) Základní škola Černíkovice, pasivní stavba
19) Změna vstupu s lékárnou do areálu nemocnice Jičín II

Letos bude mít porota práci ještě složitější. O titul usiluje totiž dokonce 19 staveb. „V našem regionu vznikají hodnotné stavby, které odpovídají modernímu stavitelství. Dokazuje to každý ročník soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje. I letos přihlášené stavby zasluhují pozornost nejen odborné poroty, ale také veřejnosti. Vysoké ceny energií a stavebního materiálu budou vyžadovat efektivní a praktická řešení, která uspoří náklady na výstavbu. Jsem přesvědčen o tom, že důležitá je nejen funkčnost budovy, ale také způsob jejího provedení i udržitelnost celého projektu,“ uvedl hejtman Martin Červíček (ODS), pod jehož záštitou se letošní ročník soutěže koná.

Královéhradecký kraj je investorem hned pětice přihlášených staveb. Čtyři své stavby pak do soutěže přihlásilo město Hradec Králové. Jedná se o Odlehčovací službu v Honkově ulici, rekonstrukci parteru před zimním stadionem, novou sportovní halu na Pouchově a rekonstrukci Hlavní ulice na Novém Hradci Králové. V nominaci jsou i další tři hradecké stavby, které mají soukromého investora. Jedná se o kongresový hotel Aldis, bytový dům Cihlovka 1 v Kuklenách a Polyfunkční dům nad předávací stanicí A43 v ulici Jana Koziny. 

Všechny přihlášené stavby si můžete prohlédnout ve fotogalerii. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Královéhradecký kraj