Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

OBRAZEM: Vrbenského kasárna vyhlíží rekonstrukci. Hotovo má být za tři roky

14. 7. 2022

OBRAZEM: Vrbenského kasárna vyhlíží rekonstrukci. Hotovo má být za tři roky 0 snímků
Rozsáhlou rekonstrukci Vrbenského kasáren v centru Hradce Králové by chtěl už v příštím roce začít Královéhradecký kraj. Investici za minimálně 650 milionů korun plánuje z větší části financovat s pomocí národních i evropských dotací. Hotovo musí být podle náměstkyně Martiny Berdychové (Východočeši) do podzimu roku 2025. Ve zrekonstruovaných prostorech by mělo vzniknout kulturně-kreativní centrum Muzea východních Čech v Hradci Králové. To v nich plánuje mimo jiného otevřít velké přírodovědné a archeologické expozice.

Zatímco současný stav Vrbenského kasáren v samém centru Hradce Králové je jednou z nejviditelnějších ostud města, už za tři roky by podle představ kraje měly Vrbenského kasárna lákat návštěvníky z celého regionu. Královéhradecký kraj plánuje bývalý vojenský objekt rekonstrukcí oživit a zpřístupnit lidem. 

„Kulturní nabídka, která díky tomuto projektu vznikne, má sloužit nejen lidem v Hradci, ale obyvatelům celého kraje i mimo něj,“ uvedla náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Berdychová odpovědná za kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a sociální oblast. Ta odhadla náklady na rekonstrukci na nejméně 650 milionů korun. Vzhledem ke zvyšujícím se cenám na trhu se však dá očekávat, že tato částka není konečná. 

V nedávné minulosti kraj v areálu opravil Gayerova kasárna za asi 350 milionů korun. V komplexu bývalého pevnostního kavalíru se vedle obou kasárenských objektů nachází také parkovací dům a tři další budovy. Hradecké muzeum má v plánu v areálu postupně vytvořit ucelené kulturně kreativní muzejní centrum. Inspirací mu je například vídeňské MuzeumsQuartier.

„Tematicky by mělo být centrum široce rozkročené: dotýkalo by se pevnostní historie, prezentovalo by rozmanitost přírodního a kulturního dědictví kraje s vyváženým využitím technologií 21. století. Vzniknout by mělo zážitkové kreativní centrum pro veřejnost, badatelny, přednáškové sály i prostředí pro vzdělávání dětí ze základních a středních škol to celé doplněné o zázemí pro široké spektrum open-air aktivit a podobně,“ shrnul Petr Grulich, ředitel Muzea východních Čech.

Na ploše nádvoří, které dnes funguje jako parkoviště, by v rámci projektu města Hradce Králové a v návaznosti na aktivity muzea mohl vzniknout prostor umožňující pořádat koncerty, divadelní představení či uskutečnit program doprovázející hradecké festivaly. Podobná kulturně kreativní centra v současné době chystají i další česká města či kraje.

„V Plzni plánují podobný projekt obnovou tamního DEPA, Ostrava chystá tzv. Černou kostku, oživit armádní prostor podobným způsobem chtějí třeba Litoměřice. Vždy jde o investice, kterou spojují podporu několika veřejných institucí: z Národního plánu obnovy, z evropských, krajských i obecních zdrojů,“ doplnila náměstkyně Berdychová.

Projekt rekonstrukce Vrbenského kasáren má již stavební povolení a na jeho realizaci chce kraj získat finanční podporu z Národního plánu obnovy a evropských zdrojů. Podle slov náměstkyně Berdychové by měla samotná rekonstrukce začít už v příštím roce. Hotovo by pak kvůli podmínkám dotace mělo být nejpozději na podzim roku 2025.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Sandra Kozáková, Tomáš Kulhánek