Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Dubnový magazín Salonky je tady, tématem jsou důsledky války na Ukrajině

4. 4. 2022

Dubnový magazín Salonky je tady, tématem jsou důsledky války na Ukrajině 0 snímků
Už titulní strana dubnového magazínu Salonky, který dnes začal zaplňovat vybraná distribuční místa po celém Hradci Králové, nepochybně upoutá čtenářovu pozornost. Je na ní ukrajinská dívenka na nádraží v polské Přemyšli nedaleko hranice s Ukrajinou, do níž vtrhla agresivní ruská armáda. Autorem snímku je hradecký fotograf Ondřej Littera.

Právě o fotografovi Ondrovi je jedna z reportáží tematicky zaměřeného magazínu. Vydal se totiž jako doprovod dvou kamionů s humanitární pomocí na polskou hranici s okupovanou zemí. Tam dokumentoval nejen její předání, ale také místa, kde se ze své vlasti museli přesunout uprchlíci. „Když jsem viděl maminky s jedním kufříkem a dítětem s plyšákem, bylo mi z toho místy do breku,“ řekl našemu magazínu Ondra, který si myslí, že budou další humanitární pomoci ještě více potřeba.

Do pomoci ukrajinským uprchlíkům se aktivně zapojily hradecké osobnosti. V naší anketě se o své názory a formách pomoci podělili ředitelka Klicperova divadla Eva Mikulková, dále Igor Ročín, šéftrenér AREPO, 1. náměstkyně primátora Monika Štayrová, členka České asociace Sport pro všechny Eva Víšková a senátor Jan Holásek. Do Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině, které je v hradeckém Aldisu, přišlo v průběhu března více než 10 tisíc válečných uprchlíků. Zhruba pětina z nich našla bydlení přímo v krajském městě. O tom je reportáž s titulkem Hradec pomáhá Ukrajině, uprchlíků už jsou tu tisíce.

Také pravidelná rubrika Oko Salonek se věnuje tomuto problému a přináší v této souvislosti nečekaný a zároveň dojemný příběh. Součástí magazínu je rovněž článek určený uprchlíkům přímo v ukrajinštině o solidaritě s tímto válkou postiženým národem. Právě kvůli vzedmuté vlně solidarity je na Hradečáky hrdý primátor města Alexandr Hrabálek. „Je vidět, že postihne-li nás nějaká katastrofa, jsme schopni se spojit a společně pomoci. Ta vlna solidarity, která se v souvislosti s válkou na Ukrajině zvedla, je obrovská. Děkuji za ni a jsem na Hradečáky hrdý, protože opět dokázali, že soucit a lidskost jim nejsou cizí.“

Únorový ruský útok na prakticky celé území Ukrajiny komentuje v rozhovoru první porevoluční hradecký primátor a náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák, který připustil, že ho ruská invaze překvapila. „Vedl jsem na ministerstvu pracovní skupinu k Ukrajině už nějaký čas před invazí, ale vždycky jsem byl spíš zastáncem toho, že Putin pouze blafuje a válka nebude. Měli jsme ale i informace od zpravodajských služeb a nakonec se bohužel ukázalo, že jejich informace byly velmi přesné.“

Mezní a kritické situace, jako je válka na Ukrajině, vyvolávají v lidech strach, stres, úzkost a deprese. Jak se s těmito nepříjemnými průvodními jevy vypořádat, v rozhovoru pro Salonky mluví hradecký psycholog Tomáš Komárek. „Dospělý a zdravý člověk, který nemá žádné větší psychické problémy, si s podobnými zátěžemi většinou poradí. Máme v sobě nejrůznější osobní strategie, které nám pomáhají zvládat stres. Problém je, jak už jsem uvedl, u křehčích osobností, u nichž to může zesílit úzkostné prožívání, deprese, v horším případě může dojít i k dekompenzaci. Pokud takový člověk už nemá schopnost to sám zvládat, doporučuji odbornou pomoc,“ řekl.

Ani v dubnovém magazínu nesmí chybět Příběh postavičky. Slávek Trávníček tentokrát představuje Vasila Bělinu, legendárního fanouška hradeckých fotbalistů. Dárcovské krve není nikdy dost. Proto Střední zdravotnická škola v Hradci Králové připravila společně s Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Hradec Králové kampaň pro nové dárce krve. K dobrovolnému dárcovství krve a jeho smyslu magazínu Salonky poskytla rozhovor učitelka zdravotnické školy Dagmar Šafaříková.

Dubnový magazín, který je skutečně velmi zajímavý a inspirativní, uzavírá sportovní materiál. Už sedm let patří mezi opory basketbalistek Sokola Hradec Králové a nejinak tomu je i letos. Pamela Therese Effangová už dotáhla Lvice k úspěchům v poháru, nyní touží po medaili v Ženské lize. „V Hradci se cítím skvěle. Klub se o nás perfektně stará,“ prozradila osmadvacetiletá hráčka s africkými kořeny, která ráda zpívá a věnuje se charitě. Dubnové Salonky jsou tedy na světě, tak nezapomeňte: Čtěte Salonky!

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Ondřej Littera, Patrik Jandejsek