Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Hovory H.K.: Hradec se nerozvíjí, shodli se politici, stavebníci i architekt

29. 4. 2022

Unikátní široké debaty o palčivých hradeckých problémech, které propojují politiky, podnikatele i odbornou veřejnost. To jsou Hovory H.K. Nový pořad, který spustily hradecké Salonky začátkem dubna, za sebou má svůj první díl s podtitulem Salon republiky po 100 letech aneb Jaká je budoucí vize Hradce Králové? Pozvání moderátora Imricha Dioszegiho přijali současný náměstek primátora pro rozvoj města Jiří Bláha (ODS), jeho předchůdce Jindřich Vedlich, opoziční zastupitelka a prorektorka UHK odpovědná za rozvoj univerzity Pavlína Springerová (HDK), majitel společnosti Stako Petr Kulda, předseda představenstva stavebního holdingu Enteria Martin Havelka a významný hradecký architekt Jaromír Chmelík.

Ikonické označení Hradce Králové jako Salonu republiky vzniklo už zhruba před 100 lety v době, kdy na hradecké radnici vládl František Ulrich a nejvýznamnějšími architekty působícími ve městě byli Josef Gočár a Jan Kotěra. „Hradec Králové potkala velká přestavba ve 20. a 30. letech a protože ta architektura byla natolik kvalitní a vymykající se ostatnímu průměru v Československu, začali návštěvníci označovat Hradec jako Salon republiky,“ vysvětlil v reportáži před začátkem debaty historik z Muzea východních Čech v Hradci Králové Jan Jakl.

Samotnou debatu odstartoval Petr Kulda ze společnosti Stako konstatováním, že Hradec se nerozvíjí. Hlavními důvody jsou přebujelá stavební legislativa, ohromný počet námitek a odvolání proti stavbám z řad veřejnosti a spolků a také absence nového územního plánu. Na tom, že má Hradec se svým rozvojem v současné době velké problémy, se shodli všichni účastníci debaty.

„Město skutečně neprospívá a nerozvíjí se. Základy, které v Hradci položili naši předchůdci, v současnosti bohužel nenaplňujeme,“ souhlasil s názory podnikatelů i současný rozvojový náměstek Jiří Bláha (ODS). Zároveň však upozornil na to, že v porovnání se svými dnes už legendárními předchůdci z první republiky má současné vedení města mnohem více svázané ruce. „Kotěra s Gočárem byli nadčasoví lidé s vizí. Kdyby se ale museli společně se starostou Ulrichem řídit dnešní legislativou, tak by buď nepostavili nic, nebo by skončili ve vězení. Dnešní legislativa je opravdu zdrcující,“ řekl Bláha.

Podle hradeckého architekta Jaromíra Chmelíka byrokracie výrazně narostla nejen v porovnání s první republikou. Tam, kde prý na začátku jeho kariéry mělo územní rozhodnutí tři centimetry, má dnes centimetrů 30. Zastání našel Bláha i u svého předchůdce ve funkci rozvojového náměstka. „Já jsem ještě za svého působení na radnici nechal úředníky na stavebním odboru vypracovat určité srovnání, co by znamenalo vybudovat dům za dob Ulricha a dnes. Ten rozdíl je neuvěřitelný. Kdyby Gočár s Ulrichem postupovali podle dnešní legislativy, tak nepostaví vůbec nic,“ uvedl Jindřich Vedlich a dodal, že v Hradci je specifické prostředí, ve kterém blokují stavby různé spolky mnohem častěji než v jiných městech.

Podle neformální lídryně opozice Pavlíny Springerové (HDK) městu chybí vize. A to přesto, že některé jednotlivé stavby se v poslední době daří realizovat. Vedení města by podle ní mělo mít více odvahy a zamyslet se nad tím, jak má město vypadat třeba za 50 let. „Je dobré si připomenout, že Gočárovy návrhy ve své době mnohdy vyvolávaly odpor. František Ulrich měl ale odvahu a stál za ním,“ uvedla Springerová.

Předseda představenstva stavebního holdingu Enteria neskrýval rozčarování nad tím, že se hradečtí politici nejsou schopní dohodnout ani na dlouhodobých a strategických věcech pro město. „Územní plán a další dlouhodobé plány města nemají co společného s koalicí a s opozicí. Musí fungovat bez ohledu na výsledek jedněch voleb. Bohužel mám pocit, že v Hradci se řeší spíš žabomyší války,“ dodal Martin Havelka.

Celou debatu sledujte ve videu na začátku článku!

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Patrik Jandejsek