Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hovory H.K. startují. Už v pátek sledujte debatu o Salonu republiky!

27. 4. 2022

page.Name
Víte, jak vzniklo pro Hradec dnes už ikonické označení Salon republiky? Zvládá město na značku, kterou získalo zhruba před 100 lety, navazovat? A zaslouží si vůbec současný Hradec ještě toto označení? Podívejte se s námi na úvodní reportáž k prvnímu dílu pořadu s názvem Hovory H. K., který se natáčel ve studiu Salonků 6. dubna. První díl nesl podtitul Salon republiky po 100 letech aneb Jaká je budoucí vize Hradce Králové. Celou unikátní debatu přineseme již v pátek 29. dubna!

Ikonické označení Hradce Králové jako salonu republiky vzniklo už zhruba před 100 lety v době, kdy na hradecké radnici vládl František Ulrich a nejvýznamnějšími architekty působícími ve městě byli Josef Gočár a Jan Kotěra. „Hradec Králové potkala velká přestavba ve 20. a 30. letech a protože ta architektura byla natolik kvalitní a vymykající se ostatnímu průměru v Československu, začali návštěvníci označovat Hradec jako salon republiky,“ vysvětluje historik z Muzea východních Čech v Hradci Králové Jan Jakl.

Od té doby se však mnohé změnilo. „Pozitivní je, že duch Ulricha, Gočára a Kotěry se nad městem vznášel celých těch 100 let,“ říká první porevoluční primátor Hradce Králové Martin Dvořák (STAN). Zároveň však dodává, že město podle něj v poslední době hodně usnulo. „Mám na to soukromou teorii, že poslední opravdu kvalitní investiční náměstek byl Josef Malíř, který skončil osobně velmi špatně,“ tvrdí Dvořák s narážkou na bývalého hradeckého politika, který odešel od soudu s podmíněným trestem za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku a městu Hradec Králové v současnosti splácí dluh ve výši 23 milionů.

„Jeho smutný osud je podle mě jedním z důvodů, proč jeho nástupci neměli odvahu jít do velkých projektů. Vlastně se tady za posledních 10 let nic moc zásadního nepostavilo,“ rýpl si Dvořák do Jindřicha Vedlicha a Jiřího Bláhy (ODS), kteří Malíře ve funkci náměstka pro investice a rozvoj města posléze nahradili.

Hovory H.K.

Unikátní široké debaty o palčivých hradeckých problémech, které propojují politiky, podnikatele i odbornou veřejnost. To jsou Hovory H.K. Nový pořad, který spustily hradecké Salonky začátkem dubna, za sebou má svůj první díl s podtitulem Salon republiky po 100 letech aneb Jaká je budoucí vize Hradce Králové? Pozvání moderátora Imricha Dioszegiho přijali současný náměstek primátora pro rozvoj města Jiří Bláha (ODS), jeho předchůdce Jindřich Vedlich, opoziční zastupitelka a prorektorka UHK odpovědná za rozvoj univerzity Pavlína Springerová (HDK), majitel společnosti Stako Petr Kulda, předseda představenstva stavebního holdingu Enteria Martin Havelka a významný hradecký architekt Jaromír Chmelík.

Podle prvního hradeckého primátora je v Hradci nedořešených hned několik věcí v čele s územním plánem. Na ten nový čeká město už více než 10 let. Podle zastupitele pro územní plán Adama Záruby (Změna pro Hradec) by se měl Hradec dočkat nového plánu za dva roky. „V současné chvíli vychází realistický termín pro uvedení nového územního plánu do života na rok 2024. Myslím, že město už by se nemělo příliš rozlévat do okolní krajiny, ale mělo by se zaměřit na zlepšování již zastavěných území,“ myslí si Záruba.

Navazuje Hradec důstojně na odkaz Ulricha s Gočárem? Má vůbec město nějakou vizi pro další generace, když mnohdy nezvládá ani vlastní údržbu? Jaké problémy nejvíc trápí stavitele a architekty? Jak by se měl Hradec rozvíjet podle lídryně současné opozice? A co říkají na kritiku vyřčenou nejen Martinem Dvořákem rozvojoví náměstci Jindřich Vedlich a Jiří Bláha? To a mnohem více se dozvíte v Hovorech H. K. na téma 100 let Salonu republiky. Celou debatu sledujte na našem webu už v pátek 29. dubna. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Patrik Jandejsek